Egiptovski premier Esam Šarif je egiptovske muslimane in krščansko manjšino zato že pozval, naj se "ne vdajo skušnjavi nasilja, saj bodo ognjeni zublji opekli vsakogar".

Zaradi nasilja so v nekaterih delih egiptovske prestolnice uvedli policijsko uro, ki traja od 2. do 7. ure zjutraj, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Zaradi nedeljskih dogodkov se bo egiptovska vlada danes sestala na izredni seji.

Protestniki so se spopadli s policijo in vojaki, ki so stražili stavbo državne televizije v prestolnici. Kot je dejal eden od udeležencev protestov, so protestniki začeli mirno sedečo akcijo pred državno televizijo, ko naj bi detektivi v civilnih oblekah nanje začeli metati kamenje.

Protestniki so zahtevali odstop guvernerja province Asvan Mustafe al Sajeda in obnovo cerkve v provinci, ki so jo požgali 30. septembra. Cerkev so zažgali kmalu po tem, ko je guverner al Sajed dejal, da je zgrajena nezakonito.

Nedeljsko nasilje je najhujše v Egiptu po protirežimskih protestih, ki so februarja letos z oblasti odnesli dolgoletnega egiptovskega voditelja Hosnija Mubaraka.

Krščanski Kopti v Egiptu predstavljajo deset odstotkov od več kot 80 milijonov prebivalcev. Versko nasilje v Egiptu je pogosto, tarča napadov pa so Kopti, ki egiptovske oblasti obtožujejo, da jih sistematično diskriminirajo.

V EU zaskrbljeni zaradi nasilja v Egiptu

V EU so danes izrazili zaskrbljenost zaradi nasilja med Kopti in egiptovskimi varnostnimi silami, v katerih je bilo po podatkih egiptovskega ministrstva ubitih 24, ranjenih pa več kot 200 ljudi. Visoka zunanjepolitična predstavnica unije Catherine Ashton je poudarila, da mora Egipt spoštovati verske manjšine in postati "prava demokracija".

"Svoboda izražanja in vere je absolutno bistvena pri zagotavljanju človekovih pravic," je poudarila Ashtonova ob prihodu na zasedanje zunanjih ministrov EU v Luksemburgu.

Ob tem je napovedala, da bodo ministri predvidoma danes izrazili zaskrbljenost zaradi napadov na pripadnike verskih manjšin. Nekateri so to že storili ob prihodu na zasedanje v Luksemburgu.

Danski zunanji minister Villy Sovndal je izrazil zaskrbljenost nad dogodki v Egiptu in poudaril, da je treba nasilje ostro obsoditi in egiptovske oblasti pozvati, naj poskrbijo, da se to ne bo več dogajalo.

Tudi nizozemski minister Uri Rosenthal je menil, da je nedeljsko nasilje v Egiptu "izjemno zaskrbljujoče", ter poudaril, da bi moral biti Egipt na poti v demokracijo in zagotavljati svobodo veroizpovedi, tudi za krščansko skupnost.

Zelo zaskrbljen je tudi vodja švedske diplomacije Carl Bildt, ki je poudaril, da so egiptovske oblasti odgovorne za zaščito vsakogar in tudi za zaščito pravice, da vsakdo izraža svoje mnenje, zato je ta incident po njegovem mnenju "obžalovanja vreden".

Potem ko je moral zaradi protestov dolgoletni egiptovski predsednik Hosni Mubarak zapustiti oblast, proces demokratične tranzicije v Egiptu nadzoruje vojska.

Krščanski Kopti v Egiptu predstavljajo deset odstotkov od več kot 80 milijonov prebivalcev. Versko nasilje v Egiptu je pogosto, tarča napadov pa so Kopti, ki egiptovske oblasti obtožujejo, da jih sistematično diskriminirajo.