Do današnjega streljanja vladnih sil na žalujoče je prišlo po petkovih množičnih protestih proti predsedniku Bašarju al Asadu in v podporo novemu nacionalnemu svetu, ki naj bi bil krovno politično gibanje vseh sirskih opozicijskih sil. Član slednjega je bil tudi Tamo, ki ga je v petek ubil zamaskirani moški na njegovem domu na severu države, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Tamo je bil ustanovitelj Kurdske stranke prihodnosti, ki smatra Kurde za del Sirije. Na ameriškem zunanjem ministrstvu so v petek obsodili njegov umor in poudarili, da al Asadov režim stopnjuje pritisk na opozicijo z napadi na njihove voditelje.

Francosko zunanje ministrstvo je medtem sporočilo, da so "šokirani" nad ubojem. Obenem so obsodili nasilni poskus zatrtja petkovih opozicijskih protestov, med katerimi naj bi po državi umrlo 16 ljudi. Umor Tama je danes obsodila tudi visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton.

Nasprotniki sirskih oblasti so medtem v noči na soboto vdrli na sirsko veleposlaništvi na Dunaju, enajst jih je avstrijska policija aretirala. V Libanonu se je okoli 50 Kurdov zbralo pred sirskim veleposlaništvom in zahtevalo odhod sirskega predsednika al Asada.

Poleg umora Tama so v petek pretepli tudi opozicijskega voditelja in nekdanjega poslanca Riada Seifa. Slednjega so neznanci napadli v gospodarskem središču Damaska Medan, sedaj pa okreva v bolnišnici.

Člani sirske opozicije pod vodstvom sirskega nacionalnega sveta so se medtem danes sestali v švedskem Stockholmu, kjer so razpravljali o tem, kako bi okrepili strategijo za boj proti sedanjemu sirskemu režimu.

"Člani sirske opozicije so prišli do nas, da bi jim pomagali pri pripravi srečanja med predstavniki različnih opozicijskih skupin," je povedal Jens Orback generalni sekretar nevladne organizacije Mednarodni center Olof Palme. Dodal je, da predstavniki sirske opozicije iščejo načine, kako premostiti nekatere razlike, da bi napredovali v njihovem boju proti režimu.

Rusija je medtem sporočila, da bo v torek gostila predstavnike opozicije, potem ko je ruski predsednik Dmitrij Medvedjev v petek nepričakovano dejal, da bi moral sirski predsednik al Asad izvesti reforme v državi ali pa odstopiti. Obenem pa je opozoril, da bo Rusija nasprotovala vsem poskusom, da bi al Asada od zunaj prisilili k odstopu.

Rusija je skupaj s Kitajsko ta teden v Varnostnem svetu ZN z vetom preprečila sprejem resolucije o Siriji z obsodbo al Asadovega režima zaradi nasilnega zatrtja protirežimskih protestov, kar je sprožilo ostre kritike zahodnih držav, ki so predlagale resolucijo.

Kljub mednarodnim obsodbam in kritikam pa je namestnik sirskega zunanjega ministra v petek poudaril, da je več kot 1100 ljudi izgubilo življenje zaradi napadov "teroristov".