Na Švedskem namreč 68 odstotkov, v Sloveniji in na Danskem pa 67 odstotkov anketiranih meni, da so podnebne spremembe takoj za revščino, lakoto in pomanjkanjem pitne vode najresnejši svetovni problem. Še naprej torej ostajajo večja skrb prebivalstva kot stanje gospodarstva.

Najnovejša javnomnenjska raziskava Eurobarometer je tudi pokazala, da se je zaskrbljenost evropske javnosti zaradi podnebnih sprememb v primerjavi z letom 2009 povečala, vendar pa je v Sloveniji upadla. Resnost podnebnih sprememb je bila na lestvici od 1 do 10 v EU ocenjena s 7,4 (leta 2009 s 7,1), v Sloveniji pa je z 8 leta 2009 padla na letošnjih 7,7.

Kar zadeva odgovornost za reševanje problema podnebnih sprememb, vprašani večinoma menijo, da je to predvsem odgovornost nacionalnih vlad, Evropske unije in gospodarstva. Samo 21 odstotkov jih pri tem čuti tudi osebno odgovornost, 23 odstotkov vprašanih pa je spontano odgovorilo, da je odgovornost na tem področju skupna zadeva vseh, tudi posameznikov. Slednje meni tudi 36 odstotkov vprašanih Slovencev, 40 odstotkov pa jih je odgovornost za reševanje problema pripisalo gospodarstvu. EU je odgovornost pripisalo 30 odstotkov Slovencev, nacionalni vladi pa 28 odstotkov. 18 odstotkov vprašanih Slovencev reševanje problema podnebnih sprememb pripisuje osebni odgovornosti.

Pri tem dobra polovica (53 odstotkov) vseh vprašanih in 74 odstotkov Slovencev tudi samih ravna tako, da ne škodijo podnebju. Konkretno to za večino največkrat pomeni, da zmanjšujejo količino odpadkov in odpadke reciklirajo. To počne tudi 86 odstotkov vprašanih Slovencev, sledita pa izogibanje odvečni potrošnji stvari, kot je nepotrebna embalaža (temu se izogiba 68 odstotkov vprašanih Slovencev), in nakup lokalno proizvedene oziroma sezonske hrane (takšno hrano izbira 43 odstotkov vprašanih Slovencev).

Evropska javnost tudi meni, da bo Evropa do leta 2050 postala podnebju prijazna družba. 88 odstotkov vprašanih (59 odstotkov Slovencev) pričakuje, da bo leta 2050 Evropa uporabljala več energije iz obnovljivih virov, 87 odstotkov (55 odstotkov Slovencev) jih pričakuje, da bo Evropa učinkovitejša z viri, in 73 odstotkov (74 odstotkov Slovencev), da bo avtomobilski pogon učinkovitejši kot zdaj. Skoraj 80 odstotkov vprašanih (81 odstotkov Slovencev) tudi meni, da so ukrepi za spopadanje s podnebnimi spremembami pomembni za spodbuditev gospodarstva in ustvarjanje novih delovnih mest.

"Raziskava kaže, da se državljani Evrope zavedajo, da se ne soočamo samo z gospodarskimi izzivi. Iz raziskave je razvidno tudi, da prepričljiva večina od svojih politikov in vodstev podjetij pričakuje takojšnje ukrepe za reševanje podnebnih izzivov," je rezultate raziskave komentirala Connie Hedegaard, evropska komisarka za podnebne ukrepe.