Potem ko je kolegij DZ danes odločil, da predloga novele zakona o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju ne umesti na dnevni red oktobrske seje DZ, ki bo zadnja v tem sklicu, je pravosodni minister in predstavnik LDS na novinarski konferenci v Ljubljani izrazil močno obžalovanje. Kot je opozoril, predlog vsebuje vrsto dobrih rešitev za samostojne podjetnike, obrtnike, mikro in mala podjetja ter velike gospodarske akterje. Prav tako je predlog koristen za banke, ki so navadno največje upnice v postopkih prisilne poravnave in stečaja, je dodal.

V tej luči je izpostavil tudi, da se rešitve predloga novele nanašajo na ustanovitev pomembnih novih institutov. Med drugim bi novela po njegovih besedah za samostojne podjetnike in mikro podjetja uvedla institut male prisilne poravnave, ki bi bil "izredno hiter in skoraj brezplačen". Predlog krepi možnosti za prestrukturiranje podjetij, ohranitev njihovih zdravih jeder ali celotno ozdravitev, je prepričan Zalar. Ob tem je dodal, da so z njim želeli uvesti spodbude za upnike, tako da bi lahko v insolventna podjetja vplačali nove delnice ali izvedli konverzacijo terjatev v lastniške deleže. Na oba načina bi lahko prevzeli posle in "iztisnili" lastnike, ki so podjetje spravili v stanje insolventnosti.

Po Zalarjevih besedah je predlog predvidel tudi dodatno zaščito delavcev. Podjetju v prisilni poravnavi, ki jim ne bi izplačalo plač in pripadajočih prispevkov v 15 dneh od dneva zapadlosti, bi namreč grozil stečaj. Poleg tega je rešitev, ki jih vsebuje predlagana novela, še več, je zatrdil minister in poudaril, da so vse popolnoma usklajene z vsemi akterji - Gospodarsko zbornico Slovenije, Trgovinsko zbornico Slovenije, Obrtno-podjetniško zbornico Slovenije, Združenjem Manager, Združenjem bank Slovenije, Društvom upraviteljev Slovenije, vrhovnim sodiščem ter ministrstvi za pravosodje, gospodarstvo in službo vlade za evropske zadeve in razvoj.

"Odločitev kolegija DZ ne upošteva interesov gospodarstva, in to prav zdaj, ko le to dobesedno hlasta po spodbudah za ohranitev zdravih jeder in dotoku svežega kapitala," je še izpostavil Zalar. Dodal je, da bo škoda zaradi tega velika in da se zamujenega časa ne bo dalo nadoknaditi. Sledili bodo novi stečajni postopki, "namesto da bi ozdravili, kar se da". Minister je sklenil z napovedjo, da bo LDS v novem mandatu to novelo v zakonodajni postopek vložila nemudoma.