Ulaga je po današnji seji Ekonomsko socialnega sveta (ESS) pojasnil, da so se socialni partnerji dogovorili, da se bosta predlagatelja zakona aktivneje vključila v iskanje rešitve pri uvedbi davčnih blagajn. Ponovil je mnenje obrtnikov, ki sicer podpirajo uvedbo davčnih blagajn, vendar pri tem ne dopuščajo izjem.

V razpravi je bilo po njegovih besedah večkrat poudarjeno, da bi morali biti vsi gospodarski subjekti tudi zavezanci za gospodarske blagajne. "Predstavniki velikega gospodarstva sicer trdijo, da je veliko gospodarstvo že primerno urejeno," je pojasnil. Sicer pa Ulaga zaradi bližajočih se predčasnih volitev meni, da morebitni nov predlog zakonodaje ne bo prišel pravočasno v proceduro.

Dejal je, da bodo v primeru, da se sprejeme sedanji predlog zakona, stroške davčnih blagajn bodo nosili tisti, ki opravljajo gospodarsko dejavnost, čeprav naj bi vlada zagotovila neka sredstva zanje. "Bi pa bilo zagotovo premalo sredstev," je ocenil Ulaga. "V kolikor bo ta ukrep uveljavljen, potem ne sme biti pri tem nobene izjeme," je poudaril.

Pri uvedbi davčnih blagajn ne bi smeli dopuščati izjem

"Obrtniki plačujemo davke od našega poslovanja in tudi transparentno poslujemo, če pa država in vlada mislita, da to ne drži, potem pa naj si sami kupijo te davčne blagajne," je poudaril. Ulaga je prepričan, da bodo različni lobiji v Sloveniji sicer uspeli doseči, da bodo tudi v DZ izglasovane izjeme pri uvedbi davčnih blagajn. Napovedal je, da bo OZS v tem primeru začela z zbiranjem potrebnih podpisov z razpis referenduma.

Tudi generalni sekretar Združenja delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije Igor Antauer je poudaril, da pri uvedbi davčnih blagajn ne bi smeli dopuščati izjem. Po njegovem mnenju gre pri tem tudi za vprašanje ustavnosti, saj predlog zakona po njegovih besedah neustavno ločuje med gospodarskimi subjekti. Tudi Antauer je ob tem izrazil dvom, da bi z vlado lahko dosegli kompromis glede izjem.

Vlada namreč želi z uvedbo davčnih blagajn zmanjšati obseg sive ekonomije in davčno vrzel pri ponudnikih blaga in storitev, ki poslujejo z gotovino. Po predlogu bi morali ti ponudniki najpozneje do 1. decembra 2012 začeti uporabljati davčne blagajne.

Predlog predvideva izjeme, in sicer davčnih blagajn začasno prva ti leta po uvedbi ne bi bilo treba uporabljati srednjim in velikim podjetjem, ki zagotavljajo varnost in stalnost podatkov z lastnim sistemom kontrol. Izvzeti bi bili tudi kmetje, ki niso registrirani kot samostojni podjetniki posamezniki poleg teh pa še prodajalci izdelkov in storitev manjše vrednosti prek avtomatov ali drugih oblik, ki omogočajo sledljivost in nadzor.