Kresalova je zapisala, da se nova vlada ne bo mogla izogniti reformam pokojninskega, zdravstvenega, plačnega sistema in javne uprave. "Javna uprava združuje institucije, ki jih državljani za kakovostno in polno življenje potrebujemo, v njih je zaposlenih veliko ljudi, ki s svojim delom ustvarjajo državo bogatejšo, varnejšo in prijetnejšo. (…) Dejstvo je, da so, tako kot v vsakem sistemu, tudi v našem takšni, ki delajo dobro, in takšni, ki delajo slabo. Tudi v našem sistemu so organizacije, ki imajo zaposlenih preveč, in organizacije, ki imajo zaposlenih premalo," je dodala.

"Dandanes je popularno pavšalno govoriti o tem, da je potrebno v naši javni upravi odpustiti 30 odstotkov zaposlenih. Ampak, na podlagi katere analize lahko to kdorkoli trdi," je vprašala Katarina Kresal in dodala, da primerjalni podatki kažejo, da Slovenija po izdatkih v javni upravi ne odstopa bistveno od povprečja razvitih držav. "Približno enako kot Slovenija v deležu BDP za javno upravo porabita Velika Britanija in Kanada," je pojasnila.

V LDS so si za temeljni cilj naslednjega mandata postavili cilj enostavne države. "Ključna elementa za dosego cilja sta poenostavitev in racionalizacija procesa odločanja od zgoraj navzdol, torej od vlade, ministrstev, vladnih služb ter javnih zavodov do agencij in skladov," je pojasnila in navedla ključne točke:

1. zmanjšanje števila ministrstev na skupno osem: za življenjsko okolje, gospodarske zadeve, svobodo in varnost, znanje, promocijo in identiteto, kakovost življenja, obrambo in zunanje zadeve;

2. zmanjšanje števila vladnih služb;

3. zmanjšanje obsega potrebnih sredstev za stroške dela;

4. reforma javnega sektorja s poudarkom na organizacijskih in strukturnih spremembah na področju javnih zavodov, agencij in skladov ter

5. sprememba plačnega sistema javnega sektorja v smeri večje fleksibilnosti določanja plače posameznega javnega uslužbenca.