Na veterinarski upravi poudarjajo pomembnost odgovornega obnašanja lastnikov živali. Preden se odločimo, da bomo postali lastniki živali, moramo o tem koraku dobro premisliti. Kupiti žival in jo nato zapustiti, je namreč izjemno neodgovorno dejanje, je na novinarski konferenci pred svetovnim dnevom živali povedala generalna direktorica Vursa Vida Čadonič Špelič.

"Živali, ki so prepuščene same sebi, je vsako leto več, kar predstavlja velik problem predvsem v mestnih središčih," je dodala. Na veterinarski upravi se že več let ukvarjajo z akcijo osveščanja o odgovornem ravnanju z živalmi preko obcestnih plakatov, letakov in objav v medijih.

Za zapuščene živali so sicer odgovorne občine, kar določa zakon o zaščiti živali, ki je v veljavi od leta 1998. "Nekatere občine zelo skrbno izpolnjujejo svoje obveznosti in za živali skrbijo preko zavetišč," je ocenila Čadonič Špeličeva.

Vseeno pa je dejstvo, da so mnoga zavetišča v Sloveniji prepolna. Vurs zato na vse lastnike mačk in psov naslavlja prošnjo, naj poskrbijo za sterilizacijo oziroma kastracijo svojih živali. "Ta dva posega sta namreč najbolj humana in zelo učinkovita načina za omejevanje populacije potepuških mačk," je povedal Mitja Šedlbauer iz veterinarske uprave.

Z namenom osveščanja o učinkovitosti kastracije in sterilizacije mačk so na Vursu pripravili kratek promocijski video, ki ga bodo brezplačno predvajali na televizijah z nacionalno pokritostjo. Na Vursu se zavedajo, da je populacijo prostoživečih mačk nemogoče izničiti ali nadzorovati z vgrajenimi elektronskimi čipi, saj je pri mačkah zaradi njihove narave težje določiti lastnika kot pri psih, upajo pa, da jim bo s promoviranjem kastracije in sterilizacije uspelo vsaj zajeziti širjenje te populacije.