"V Sloveniji je že pred več kot desetletjem dozorelo spoznanje, da postajamo starejša družba. Naš festival se je vsako leto nadgrajeval in se razvil v pravo medgeneracijsko dogajanje. Vendarle pa ostaja pri nas še veliko nerešenih problemov na področju sprejemanja starejše generacije v družbo. Tudi zato, ker jih tisti, ki odločajo, velikokrat pometejo pod preprogo, zato je ta festival še toliko bolj pomemben, saj opozarja na te probleme," pravi Bogdan Urbar, vodja projekta F3žo.

Poleg udeležencev iz Slovenije bodo na festivalu sodelovali tudi gostje iz še devetih držav. Obsežen program ponuja okoli 200 dogodkov, 2500 nastopajočih in več kot 150 razstavljavcev. Po pričakovanjih organizatorjev si bo festival ogledalo okoli 12.000 obiskovalcev. Urnik kulturnega dogajanja, konference, predavanj in okroglih miz, otroškega programa in razstav najdete na tej povezavi.

"Na festivalu najdete vse deležnike, ki se ukvarjajo s starejšimi," poudarja Urbar. Na razstavnem prostoru sodelujejo podjetja, ki svoje storitve in izdelke ponujajo starejšim. Največ je ponudbe zdravil in medicinskih pripomočkov ter zdrave hrane. Kulturni sklop festivala je namenjen temu, da starejši pokažejo, kje in kako se kulturno udejstvujejo. Osrednji festivalski dogodek pa bo tridnevna konferenca z naslovom Prostovoljstvo povezuje generacije, na kateri bodo predstavili pomen prostovoljstva za večjo kohezijo v družbi.

(foto: Matej Povše)

Po besedah predsednika programskega sveta Davorja Dominkuša je prostovoljstvo letošnja nosilna tema zaradi evropskega leta prostovoljstva. Med glavne tematske sklope tokratnega festivala pa sodita še aktivno staranje in medgeneracijska solidarnost.

Nove tehnologije so velika nevarnost za diskriminacijo starejših

Vseh 11 let pa dajejo na festivalu poseben poudarek tudi osveščanju starejše generacije o informacijski tehnologiji in njihovi uporabi. "Že dolgo se zavedamo, da ena največjih nevarnosti za diskriminacijo starejših v družbi leži v novih tehnologijah in računalništvu. Zato imamo v sodelovanju z ministrstvom za znanost in tehnologijo vsako leto na festivalu tudi park informacijske družbe, na katerem skušamo obiskovalcem dopovedati, da računalnik ni noben 'bavbav', da so nove tehnologije dosegljive tudi starejšim in da se jih splača naučiti uporabljati. Vsaj za 'funkcionalno pismenost', torej vsakodnevne potrebe," je dejal Urbar in dodal, da je poslanstvo festivala tudi "razbijanje strahu pred tehnologijo".

Nikoli ni prepozno za učenje, potreben je le pogum. (foto: Matej Povše)

Prepričan je, da je prav strah tisto, kar starejšim onemogoča, da bi se hitreje navadili tehnoloških novitet. "Z računalniki je danes tako, kot je bilo pred desetimi leti z mobilnimi telefoni. Ti so bili za starejše tabu, danes pa zvonijo v vseh žepih, tudi tu na festivalu za tretje življenjsko obdobje. Tudi za mobilne telefone smo na podoben način osveščali ljudi in jih prepričevali, naj se na njih navadijo. Ko določena kritična masa ugotovi, da to ni težava, tudi strah izgine. In prepričan sem, da bo tako tudi na področju računalništva, potrebne so le aktivnosti, ki so usmerjene v to."