Novi protesti so danes, kot vsak petek od začetka protestov sredi marca, po besedah aktivistov zajeli več mest po državi, med drugim Damask s predmestji in Daro.

Prav tako so se množice protirežimskih protestnikov z napisi "Nadaljevali bomo, dokler ne strmoglavimo režima!" zbrale tudi v Deir al Zuru na vzhodu, Latakiji ob Sredozemskem morju ter v osrednjem delu države. Več tisoč ljudi je po besedah aktivistov zavzelo tudi ulice naselij s pretežno kurdskim prebivalstvom na severovzhodu države, poroča ameriška tiskovna agencija AP.

Al Asadove sile so se tudi tokrat zatiranja protestnikov lotile zelo nasilno. Pod njihovimi streli je v Džabal al Zaviji po besedah Sirskega observatorija za človekove pravice umrlo deset ljudi, najmanj pet jih je umrlo v nasilju sil režima v Hami, dva pa sta bila ubita v Homsu. Sirski lokalni koordinacijski odbori, ki vodijo statistiko žrtev, pa medtem govorijo celo o 19 mrtvih v današnjem nasilju oblasti.

Iz sosednjega Libanona so v četrtek poročali, da so al Asadovi vojaki za krajši čas prestopili sirsko-libanonsko mejo in začeli streljati na Sirce, ki so poskušali prebegniti v Libanon. Z iskanjem oseb, ki želijo pobegniti v Libanon, sirske varnostne sile po poročanju nemške tiskovne agencije dpa nadaljujejo še danes.

Umrlo že 2600 ljudi

Zaradi nasilnega zatiranja protestnikov s strani al Asadovih sil je doslej po ocenah Združenih narodov umrlo približno 2600 ljudi, še poroča AP. Sirska vlada medtem vztrajno zanika nasilje nad civilisti in zatrjuje, da se režim bori proti teroristom in nasilnežem. Damask tudi ostro obsoja vsakršne poskuse mednarodne skupnosti, ki skuša prispevati k umiritvi razmer v državi.

Damask je tako na generalnega sekretarja Arabske lige Nabila al Arabija naslovil memorandum, v katerem izraža veliko zaskrbljenost in nezadovoljstvo zaradi njegovega nedavnega srečanja s predstavniki sirske opozicije v Kairu, še poroča dpa.