O listi ministrskih kandidatov in s tem zaupnici vladi bo torej DZ odločal v torek, seja se bo začela ob 10. uri, razprava pa bo trajala dobrih osem ur. Premier Pahor bo imel na voljo uro časa, da obrazloži svoj predlog, poslanci pa bodo o zaupnici glasovali takoj po koncu razprave.

Pahor je namreč v DZ vložil listo kandidatov za pet novih ministrov, ob tem pa predsednika DZ obvestil, da na sprejem liste veže zaupnico vladi. Ob tem predlaga, naj DZ izglasuje predlagano listo, s čimer bi se štelo, da je bila vladi izglasovana zaupnica.

Na današnji seji kolegija predsednika DZ se je sicer odprlo vprašanje, kakšna večina je potrebna za izglasovanje zaupnice. Jože Tanko (SDS) je namreč opozoril, da ustava za izglasovanje zaupnice predvideva absolutno večino, zato bi bilo treba glede interpretacije, da v tem primeru zadostuje navadna večina, povprašati ustavno sodišče. S tem bi se namreč izognili poznejšim nepotrebnim zapletom, meni Tanko.

Predsednik DZ Germič je pojasnil, da je opravil vrsto pogovorov s pravnimi strokovnjaki in za mnenje zaprosil zakonodajno-pravno službo. Ta je opozorila, da lahko premier zaupnico veže tudi na določeno odločitev in v takem primeru se odloča le o tej odločitvi in ne zaupnici posebej, zato je vprašanje večine vezano na akt, o katerem se glasuje. To pomeni, da je večina, potrebna za izglasovanje zaupnice, enaka večini, ki je potrebna za sprejem akta. V konkretnem primeru torej za potrditev zaupnice zadošča navadna večina.

Miran Potrč (SD) pa je opozoril na komentar k ustavi, ki je v celoti skladen z mnenjem zakonodajno-pravne službe.

Pahorju bo izrečena zaupnica, če bo DZ izglasoval listo kandidatov

Premieru Pahorju bo tako izrečena zaupnica, če bo DZ izglasoval listo kandidatov. V nasprotnem primeru bo vladi izrečena nezaupnica, DZ pa bo moral v 30 dneh izvoliti novega mandatarja ali zaupnico potrditi v drugem poskusu, sicer bo predsednik republike razpustil parlament in razpisal predčasne volitve.

Redna septembrska seja se bo sicer začela v ponedeljek s poslanskimi vprašanji premieru Pahorju in ministrom, zaključila pa se bo v torek, 27. septembra.

Glasovanje o Sekolcu bo tajno

V petek bodo poslanci med drugim odločali o predlogu za potrditev Jerneja Sekolca za člana arbitražnega sodišča, ki bo določilo mejo med Slovenijo in Hrvaško. Predlog je v DZ poslal predsednik republike Danilo Türk po predhodnem posvetu z vodji poslanskih skupin, v DZ pa za izvolitev potrebuje najmanj 46 poslanskih glasov, glasovanje pa bo tajno.

Na septembrsko sejo je kolegij minuli teden uvrstili tudi novelo zakona o državnem poroštvu za zagotavljanje finančne stabilnosti v območju evra, saj je potrdil, da se predlog obravnava po nujnem postopku. A je skupina poslancev s prvopodpisanim Jožetom Tankom zahtevala, da DZ o tej odločitvi kolegija ponovno glasuje. Če poslanci nujnega postopka ne bodo potrdili, bodo omenjeno novelo umaknili z dnevnega reda.

Poslance na redni seji med drugim čaka še zakon o organiziranosti in delu v policiji, zakon o nalogah in pooblastilih policije, deklaracija o usmeritvah za delovanje Slovenije v institucijah EU ter dopolnitve zakona o gospodarskih družbah.