Zagovornik Ivana Črnkoviča, odvetnik Dejan Markovič, je v precej obsežni razlagi pojasnil, da se dokaze tujih varnostnih organov lahko uporabi, a ne v primeru, če so za njihovo pridobitev bile kršene človekove pravice. In po Markovičevem mnenju je do kršenja človekovih prihajalo med postopkom na Finskem.

Finskih osumljencev tako pred zaslišanjem denimo niso poučili, da imajo pravico do molka, tako ravnanje pa po Markovičevih besedah ne ustreza slovenskim in mednarodnim pravnim standardom. Markoviču se je sporen zdel tudi način zasliševanja finskih osumljencev, predstavnika Patrie za Slovenijo Reija Niittynena naj bi zaslišali vsaj petnajstkrat, vsako zaslišanje pa naj bi trajalo med osem in deset ur. Markovič je zato prepričan, da gre za izsiljevanje izpovedbe, saj naj bi nad Niittynenom varnostni organi vršili pritisk.

Če bi sledili odvetnikom, "bi ostala le popis spisa in platnice"

Markovič je med predstavitvijo predloga za izločitev dokazov predlagal tudi izločitev dokazov, ki izvirajo iz finskih dokazov, torej gre po njegovih besedah za t.i. doktrino sadežev zastrupljenega drevesa. Če bi sodišče Markovičevi prošnji ugodilo, bi izločilo tudi velik del avstrijskih in slovenskih dokazov, med drugim zapisnike o hišnih preiskavah in zasegu predmetov. Sodišče danes o predlogu še ni odločalo, saj je Klajnškova obravnavo prekinila, nadaljevali pa jo bodo v sredo.

Ferlinc je po današnji obravnavi menil, da če bi sledili odvetnikom, "bi ostala le popis spisa in platnice". Poudaril je, da ima vsaka država svoj pravni sistem, ki ima svojo tradicijo in svoja načela. Če pa bi pristali na argumentacijo obrambe, bi po Ferlinčevih besedah lahko bilo videti, da ima samo Slovenija pravilno pravo, vse druge države pa so "podhranjene glede svoje zakonodaje". To je za Ferlinca nevzdržno stališče.

Na novinarsko vprašanje, ali bi zaradi tovrstnih očitkov lahko ta primer na slovenskem sodišču "padel", je Ferlinc odgovoril, da nikakor ne. Tožilec tako tudi vztraja pri stališču, da je obtožni predlog primeren za obravnavo. Dodal je, da se organi vseh treh držav, torej Finske, Avstrije in Slovenije, namreč glede utemeljenosti suma ne morejo motiti.

Janša upa, da se bo spoštovalo ustavnopravno korektnost postopka

Predsednik SDS Janez Janša pa je po končanem naroku izrazil zadovoljstvo, da bo naslednji narok že v sredo, ob tem pa izrazil upanje, da bodo naroki v tem tempu potekali tudi naprej.

Janša tudi upa, da se bo spoštovalo ustavnopravno korektnost postopka. "To pomeni, da v Sloveniji velja slovenska ustava, ki ščiti človekove pravice. Kot so povedali odvetniki nekaterih obtoženih, je namreč v spisu vrsta listin, ki so bile pridobljene v nasprotju z slovensko ustavno ureditvijo, to je brez sodne odredbe," je dejal. Z vidika spoštovanja slovenske ustave je treba to po njegovem mnenju upoštevati, čeprav se nobeden od teh dokazov, kot je dejal, ne nanaša nanj.

Sodnica Barbara Klajnšek zavrnila zahtevo za lastno izločitev

Sodnica Barbara Klajnšek je zavrnila zahtevo za njeno izločitev. Zatevo sta podala Markovič in zagovornik Janeza Janše Franci Matoz. Zahtevo sta podala, ker je sodnica še pred začetkom glavne obravnave izvedla nekatera preiskovalna dejanja, ki jih po njunem prepričanju ne bi smela, in ker se je udeležila seminarja, na katerem je nekdanji predsednik Komisije za preprečevanje korupcije predaval na isto temo.

Sodnica je glede seminarja dejala, da zagovornika nista navedla, kaj konkretno naj bi bil razlog za njeno izločitev, pa tudi sicer je bila zahteva po njenem prepričanju podana prepozno. Zakonodaja namreč določa, da mora biti zahteva za izločitev podana takoj, ko se izve razlog zanjo. V tem primeru bi morali zagovorniki obtoženih zahtevo podati že takrat, ko so bili seznanjeni z očitanimi preiskovalnimi dejanji oziroma odredbami sodišča bankam o transakcijah na računih podjetja Rotis, o katerih je sodišče obvestilo tudi zagovornike obtoženih, je povedala sodnica.

Markovič pa pravkar bere zahtevo, da se iz spisa izločijo zapisniki vseh zaslišanj in hišnih preiskav na Finskem ter vsi dokazi, ki so bili pridobljeni na njihovi podlagi. Meni namreč, da so bila zaslišanja in hišne preiskave narejene v nasprotju z določbami o varstvu človekovih pravic, zaradi česar da jih sodišče ne bi smelo upoštevati.

Glede navzočnosti pravobranilstva pa sta tako Markovič kot Matoz prepričana, da na narokih ne bi smela prisostvovati, saj da iz spisa ni razvidno, da bi bila država oškodovanka, vendar je sodnica takšno zahtevo zavrnila.

Sodnica novinarjem "odvzela" mobilne telefone, Janši pa iPad

Zaradi neposrednega prenosa sojenja, ki poteka na medijskih portalih, je sodnica Barbara Klajnšek obravnavo prekinila in novinarjem "odvzela" prenosne telefone. Tudi Janez Janša je moral izročiti svoj iPad, kjer naj bi imel zapisan svoj zagovor. Matoz tega ni želel storiti.

Pri izročitvi svojega iPada je Janez Janša dejal, da živimo v 21. stoletju in da ima zato svoj zagovor zapisan na njem, ne na papirju. Tožilec pa je sodnico opozoril, da ima pri sebi prenosni telefon, od tu dalje pa podatkov, kaj se dogaja v sodni dvorani ni več, poroča MMC.

Odvetnik Janeza Janše, Franci Matoz, je ob začetku sojenja poudaril, da pravobranilstvo govori o morebitnem oškodovanju države, vendar pa se nikjer v obtožnem predlogu ne pojavljala država, pojavljala se samo obljuba sprejema nagrade s strani Janeza Janše. Omenja pa se Patira in Rotis, je poudaril Matoz. Z njim se je strinjal tudi Črnkovičev odvetnik Dejan Markovič.

Slednji je izrazil tudi dvome o nepristranskosti sodnice, saj so "okoliščine, ki vzbujajo dvom v njeno nepristranskost". Odvetnik je namreč pojasnil, da je po vloženem obtožnem predlogu 21. julija pozvala Mors, da ji posreduje vse račune Rotisa glede izvajanja pogodbe za nakup oklepnikov in jih pozvala, da jim posreduje tudi podatek, koliko so plačali Rotisu.

"Isti dan je pozvala banke, da za račune, katerih imetnik je Rotis, sporoči stanje, kdo je opravljal plačila na računih in kdaj," je dodal in pojasnil, da je to pričela z dokaznim postopkom še pred branjem obtožnega predloga. "Vsi podatki, ki jih je zahtevala sodnica, predstavljajo hud poseg v ustavno zagotovljeno pravico do varovanja osebnih podatkov," je dejal Markovič in zahteval njeno izločitev.

Walter Wolf je prišel

Odvetnik Jožeta Zagožna je pred začetkom sojenja povedal, da pričakuje branje obtožnega predloga, sami pa proceduralnih sklepov ne bodo predlagali. Tone Krkovič je dejal, da pričakuje isto kot prejšnji ponedeljek, "da bom izvedel, česa sem obtožen". Sojenja ni želel komentirati direktor Rotisa, Ivan Črnkovič. Na obravnavo pa je prišel tudi Walter Wolf.

Janez Janša je ob prihodu dejal, da pričakuje, da bo slovensko pravosodje predstavilo zakonite pogoje za pošteno sojenje in da bo tožilec umaknil absurdno obtožnico proti njemu. Najbolj absurdna stvar v obtožnici se mu zdi, da ga bremenijo, da se ni želel sestati s Patriinimi lobisti in da mu to očita kot nekaj slabega. To naj bi bil dokaz proti njemu, kar je podobno tistemu, kar je trdilo vojaško sodišče pred 23 leti.

Janša pričakuje tudi postopek proti Pahorju

Če bodo vztrajali na teh standardih, tako Janša, pričakuje, da bo tožilstvo sprožilo tudi postopek proti predsedniku vlade Borutu Pahorju. "Premier je na ugotovljenem kraju, ugotovljenega dne poskušal libijskemu polkovniku Moamerju Gadafiju pridobiti premoženjsko korist za ljubljanskega župana Zorana Jankoviča in politično korist zase," je povedal Janša

Sodnica Barbara Klajnšek je zaradi odsotnosti Wolfa prejšnji teden odločila, da se začetek glavne obravnave preloži na danes, poleg tega pa naložila tožilstvu, naj poskrbi za prevod več kot 300 strani finske dokumentacije. Preostali obtoženi so krivdo vnovič zanikali, Janša je obtožni predlog označil za "popolno farso in absurd".

Tožilec Andrej Ferlinc je ob tem povedal, da čakajo še zaključno poročilo finske policije, ki ga bodo tudi prevedli. Finski preiskovalec Kaj Erik Björkqvist je dan kasneje dejal, da je poročilo že končano in da ga nameravajo poslati osumljenim in slovenskemu tožilstvu.

V dopisih in zapiskih napake

Žurnal24.si je na svoji spletni strani objavil dopise in zapiske – večinoma Patriinega avstrijskega svetovalca Wolfganga Riedla. Ob prebiranju so novinarji naleteli na nekaj napak. Doslej je namreč veljajo, da naj Finci črko J uporabljali za Janšo. Kaže pa, da so jo uporabljali tudi za slikarja Jureta Cekuto in hrvaškega direktorja Bartole Jarkovića (njega naj bi skrbelo za pokojnino in ne Janše, je poročala finska policija).

Jože Zagožen je naveden kot predsednik stranke SDS, Matjaž Šinkovec pa kot kandidat za obrambnega ministra. Sekretar SDS naj bi bil tudi obrambni minister v drugi polovici 90. let.

Elektronska sporočila v zvezi z afero Patria: Janša je "J" in "MP"

Izsledki finske policije: Cekuta naj bi dobil 460, Leban pa 230 tisoč evrov

Primer Patria: minister predsednico sodišča zaprosil za pojasnila

Sojenje v zadevi Patria se seli v prostore ljubljanskega okrožnega sodišča