Pripomnil je še, da bo levica zapravila manj za obrambo in da je velika verjetnost, da bo umaknila dva inštruktorja iz Iraka. "Konsenz glede ohranjanja slovenskih čet v Afganistanu je krhek, a Janša ne daje nobene indikacije, da bi nova vlada politiko glede te teme spremenila," je Ghafari zapisal v depeši, ki jo je objavil WikiLeaks.

Na vljudnostnem kosilu se je veleposlanik odhajajočemu premierju Janši zahvalil za proameriško in pronatovsko zunanjo politiko njegove vlade. Dodal je, da se veseli sodelovanja z njemu v opoziciji, pohvalil pa ga je tudi za predsedovanje EU-ju, vstop v evroobmočje in Schengen ter napotitev slovenskih inštruktorjev v Afganistan – kljub nasprotovanju javnosti.

Janez Janša je pripomnil, da ga je predsedovanje EU stalo volitev, ker ga je javnost kritizirala zaradi čezmernega zapravljanja. Pritožil se je še, da se je neprestano moral spopadati z mediji, s katerimi bo težave imela tudi nova vlada, čeprav se prvi "nagibajo v levo".

Nekdanji slovenski premier je pohvalil ZDA in ugibal, da se bodo zaradi izobraženosti in inovacij prve pobrale iz finančne krize. Ob tem pa je izrazil zaskrbljenost nad posledicami krize, ki jih bo Slovenija zagotovo občutila.

Janša ostaja pomemben zaveznik ZDA

Ghafari je depešo končal s komentarjem, da bo Janša še vedno ostal pomemben akter v politiki in bi bil lahko ob morebitnem ameriškem vlaganju pomemben zaveznik ZDA. "Zdi se, da Janša verjame Pahorju na besedo, ko ta trdi, da ne bo sprememb v slovenski zunanji politiki. A če se to ne zgodi, bi se Janša tudi tu lahko izkazal za našega zaveznika," je zapisal in dodal, "če se bo položaj v Afganistanu še naprej slabšal, ne bo nobene razlike, če je na oblasti Pahor ali Janša: če se slovenski vojak vrne domv v krsti, bo konsenz za nadaljnje misije čet v Afganistanu propadel in težko bomo prepričali Slovenijo, naj ne umakne svojih vojakov."

Ime Janeza Janše se pojavljala tudi v depeši v zvezi z napotitvijo slovenskih inštruktorjev v Irak. V depeši z dne 24. avgusta 2005 pol leta preden je četverica vojakov odpotovala v Bagdad, je Robertson zapisal, da se je sestal z Janšo, ki je zatrdil, da bo septembra nadaljeval prepričevanje svoje koalicije, da sprejme odločitev za napotitev vojakov v Irak.

Sta Janša in Pahor sodelovala pri napotitvi inštruktorjev v Irak?

Ko ga je Thomas B. Roberston vprašal po strategiji, je Janša odgovoril, da ima težave s koalicijo, saj je naletel na odpor SLS in DeSUS, čeprav se je Karl Erjavec strinjal z njim. Veleposlanik je zapisal, da čeprav bo Janši morda uspelo znotraj koalicije izsiliti pozitivno odločitev, bi lahko imel težave v parlamentu. A mu je Janša zatrdil, da mu je vodja opozicije Borut Pahor dejal, da bi on osebno lahko podprl napotitev, a le, če dobi Janša zeleno luč svoje koalicije.

Na Robertsonovo vprašanje, kaj lahko stori, da mu pomaga, je Janša predlagal sestanek s predsednikom SLS Janezom Podobnikom in obrambnim ministrom Karlom Erjavcem.