Tokrat je SPD pridobila dobrih pet odstotkov glasov in bo s 37,5-odstotno podporo lahko razmišljala o koaliciji z Levo stranko (z dobrim odstotkom večjo podporo je osvojila 18,4 odstotka glasov) ali Zelenimi, ki so se tudi v Mecklenburg-Predpomorjanskem prebili v parlament s kar 8,4 odstotka glasov in imajo zdaj predstavnike v vseh šestnajstih nemških deželah.

Slabše kot na volitvah leta 2006 so se odrezali skrajni desničarji iz nacionalne demokratične stranke (NDP), a so s šestimi odstotki presegli zahtevani volilni prag in ohranili nekaj poslanskih mest, popolnoma pa so pogoreli liberalci, ki zapuščajo parlamentarne vrste z zgolj 2,8-odstotno volilno podporo. Stranka je na zvezni ravni v vladajoči koaliciji z Merklovo navkljub spomladanskemu odstopu njenega predsednika Guida Westerwelleja, ki pa se v vladi kanclerke Merklove še vedno oklepa položaja zunanjega ministra.

Večina anketiranih za nadaljevanje dosedanje deželne koalicije

CDU je v deželi, ki je najrevnejša v Nemčiji in z BDP na glavo prebivalca zaostaja za poprečjem Evropske unije, ubada pa se tudi z visoko 11,5-odstotno nezaposlenostjo, tokrat osvojila 23,1 odstotka glasov oziroma 5,7 odstotkovne točke manj kot pred petimi leti. Tudi volilna udeležba je bila tokrat opazno nižja, le 52-odstotna v primerjavi z 59-odstotno leta 2006. Dosedanji socialdemokratski premier Erwin Sellering je takoj po objavi volilnih rezultatov rekel, da je pripravljen skleniti drugačno vladno koalicijo od sedanje s CDU, čeprav jo po zadnji javnomnenjski raziskavi še vedno podpira skoraj 47 odstotkov volilnega telesa. Ko gre za morebitni novi koaliciji z Levo stranko in Zelenimi, imata obe približno tretjinsko podporo.

Čeprav gre za najredkeje poseljeno nemško deželo s samo 1,4 milijona volilnimi upravičenci, je nov lokalni poraz nemške vladajoče koalicije zaskrbel finančne trge in sprožil padec evra na najnižjo vrednost v zadnjih treh mesecih. Konservativni politiki v Nemčiji pa so nemudoma napovedali, da bodo še bolj strnili vrste okoli Merklove. "Najpomembneje je, da skupaj podpremo kanclerko," je izjavil Volker Bouffier, premier dežele Hesse in podpredsednik CDU. Pri tem je imel v mislih predvsem glasovanje v Bundestagu, povezano z reševanjem evra, predvideno konec tega meseca. Znano je namreč, da ukrepom, ki jih predlaga vlada, nasprotujejo tudi nekateri poslanci iz koalicijskih vrst.

Devet obiskov je bilo premalo

Za Merklovo je slab volilni rezultat v Mecklenburg-Predpomorjanskem svojevrsten osebni poraz, saj se je izjemno angažirala v predvolilni kampanji in svojo "ožjo domovino" med njo obiskala kar devetkrat. Liberalci pa navkljub vnovičnemu prepričljivemu dokazu, da jih volilno telo zavrača, ne mečejo puške v koruzo. Generalni sekretar FDP Christian Lindner je tako rekel, da je izpad iz parlamenta "boleč poraz", da pa "stranke ne gre odpisati, saj se bori naprej". Očitno bo morala najprej prisluhniti tistim svojim privržencem, ki zahtevajo, da se Westerwelle umakne s položaja, na katerem je Nemčiji naredi kar nekaj škode, ne nazadnje z medlimi stališči v zvezi z Libijo. Zmagovalci deželnih volitev s premierjem Selleringom niso skrivali zadovoljstva s krepitvijo položaja SPD. "Izkazali smo se zanesljive in trdne. Vsak, ki se ozre proti Berlinu in ocenjuje tamkajšnjo koalicijo CDU in FDP, lahko vidi, da ni niti zanesljiva niti trdna," je rekel Sellering, ki za zdaj pušča odprta vrata tudi za nadaljevanje koalicijskega deželnega vladanja s konservativci Angele Merkel.