Potem, ko je paket zakonov, ki predvidevajo zaprtje vseh jedrskih elektrarn v Nemčiji do leta 2022, potrdil še zgornji dom nemškega parlamenta, so se v Nemčiji vrstili pozivi, da se ena izmed že zaprtih jedrskih elektrarn čez zimo ohrani v stanju pripravljenosti.

Ekologi namreč menijo, da bo v primeru težav z zagotavljanjem električne energije pozimi namesto jedrskih elektrarn treba uporabljati starejše elektrarne, ki uporabljajo fosilna goriva ter močno onesnažujejo ozračje.

Ekonomisti pa opozarjajo, da bi lahko imela Nemčija zaradi prehitrega zaprtja jedrskih elektrarn težave z zagotavljanjem električne energije, saj bo trajalo še nekaj let, preden bodo zgrajene nove elektrarne na premog in plin, ki bodo nadomestile jedrske elektrarne.

"Ne bo potrebno ponovno zaganjati že zaustavljenih jedrskih elektrarn," je v odzivu na očitke dejal predsednik zvezne agencije Matthias Kurth, ki pa priznava, da bo šlo pri zagotavljanju električne energije v prihodnjih nekaj letih "zelo na tesno".

Kurth je dejal, da morajo nemški potrošniki pričakovati višje cene električne energije, ker zaprtih jedrskih elektrarn ne bodo ohranjali v pripravljenosti. "Vendar pa moramo biti pripravljeni plačati za varnost," je poudaril.

Nemški poslanci so namreč junija podprli dokončno zaprtje osmih najstarejših jedrskih reaktorjev, ki so jih začasno zaprli kmalu po marčnem potresu in cunamiju ter posledičnem izbruhu jedrske katastrofe na Japonskem. Preostalih devet reaktorjev bodo postopoma zaprli do leta 2022.

Ob tem so nemški poslanci podprli tudi obsežen paket zakonov za prehod na alternativne vire energije. Zakonodaja predvideva hitrejšo izgradnjo elektroenergetskih omrežij, večjo energetsko učinkovitost stavb ter občutno višji delež t.i. zelene električne energije do leta 2020.