V CGIL varčevalni paket ocenjujejo kot socialno nepravičen in neučinkovit, saj ne predvideva nikakršnih ukrepov za spodbujanje gospodarske rasti in zaposlovanja, temveč zgolj dodatno krčenje prihodkov gospodinjstev z uvajanjem novih davkov.

Prepričani so, da bodo začrtani ukrepi privedli državo v recesijo in načeli družbeno kohezijo le zato, da bi ubranili bogastvo in interese, ki vlado držijo na oblasti. Moti pa jih tudi, da vlada želi ukiniti splošno kolektivno pogodbo, ki delavce ščiti na nacionalni ravni.

Nasprotujejo pa tudi načrtom, da bi nekatere praznike, ki so dela prosti dnevi, proslavljali ob nedeljah. Kot so zapisali na svojih spletnih straneh, bi to imelo le omejene gospodarske učinke, medtem ko bi pohodili zgodovino lastne države.

Protesti proti 45,5 milijarde evrom vrednim varčevalnim ukrepom se bodo začeli že v sredo pred senatom v Rimu, kjer bo spregovorila tudi sekretarka združenja Susanna Camusso.

Varčevalni paket, ki ga je vlada Silvia Berlusconija po hudem pritisku vlagateljev na hitro sprejela pred odhodom politikov na avgustovske počitnice, je znotraj koalicije zanetil precejšnja nesoglasja.

Vladajoči stranki se nikakor ne uspeta poenotiti o konkretnih ukrepih, kot so krčenje pokojnin, dodatne obdavčitve tistih z najvišjimi dohodki, ukinitev občin z manj kot 1000 prebivalci, obdavčitev nepremičnin ali obdavčitev luksuznih dobrin.