Manj kot dva meseca po obisku papeža Benedikta XVI. na Hrvaškem je posebna vatikanska komisija, v kateri je bil tudi kardinal Josip Bozanić, preklicala odločitev hrvaškega sodišča in podpisala, da mora poreška škofija samostan in zemljišče ob morju v skupni vrednosti okoli 30 milijonov evrov, vrniti benediktincem, ki so odškodnino prejeli že konec sedemdesetih let.

Odškodnina je znašala 1,7 milijarde takratnih italijanskih lir, docent mednarodnega prava na pravni fakulteti v Zagrebu dr. Davorin Lapaš pa zatrjuje, da benediktinci nimajo več pravice do odškodnine, saj so jo enkrat že dobili.

Samostan Dajla so benediktincem odvzele komunistične oblasti, ko so Italijani dobili odškodnino pa je samostan in zemljišče Hrvaška na podlagi sporazuma z Vatikanom vrnila župniji Dajla. Nekaj let pozneje so benediktinci vseeno pričeli zahtevati vrnitev, vendar jih je Hrvaška zavrnila.

Komisija ni upoštevala odločitve hrvaškega sodišča

Papež je zatem ustanovil komisijo, v kateri je bil tudi kardinal Josip Bozanić. Komisija naj bi rešila spor, na koncu pa je enostavno preklicala odločitev hrvaškega sodišča in v nevarnost spravila vse cerkvene posesti na Hrvaškem, saj bi po tem principu vse lahko prišlo v italijanske ali druge tuje roke, ki so kdaj imeli nepremičnine na Hrvaškem, opozarja hrvaški Index.

Preberite tudi: Kosorjeva bo pisala papežu zaradi spora glede cerkvenega premoženja

Hrvaška škofovska konferenca temu nasprotuje in zahteva preklic papeževe in Bozanićeve komisije. Kot piše Glas Istre, je papež 13. julija dobesedno v eni minuti zamenjal poreškega škofa in na njegovo mesto postavil Španca, vatikanskega škofa Santosa Abrila y Castella, da v imenu škofije in župnije Dajla 13. julija podpiše sporazum o ureditvi medsebojnih odnosov. Na podlagi tega sporazuma morata nadškofija in župnija Dajla italijanskim benediktincem v roku enega leta vrniti nepremičnine in plačati skoraj šest milijonov evrov zaradi oškodovanja, davkov in sodnih stroškov. Če pa nepremičnin ne prepišejo na njih, bodo morali plačati še 25 milijonov evrov.

Pranje denarja?

Še bolj zanimivo - "odškodnina" bi morala biti nakazana na račun benediktinskega podjetja s sedežem v Puli, ki pa je odprt v Nemčiji. "To me spominja na pranje denarja in mi tega nismo pripravljeni narediti. Nepredstavljivo in nerazumljivo nam je, zakaj je bilo to storjeno, zakaj je papež zaobšel hrvaške zakone in prošnje škofije," je za Dnevnik HRT izjavil Ilija Jakovljević iz poreške in puljske škofije.

Po pisanju Glasa Istre bi morala poreško-puljska škofija že dva dni po sprejetem odloku, torej 15. julija, na račun na nemški banki v Frankfurtu nakazati pol milijona evrov. Odvetnik poreške in puljske škofije Bruno Čohilj opozarja, da so bili prekršeni hrvaški zakoni in mednarodni sporazumi s Svetim sedežem.