Delovna skupina ZN za samovoljna pridržanja je kritična do Liujeve zaporne kazni. Navajajo tudi, da Liu kazen prestaja v samici, prav tako pa mu niso zagotovili pravice do odvetnika, preden so ga leta 2009 obsodili na 11 let zapora.

55-letni Liu je bil soavtor Listine 08, manifesta, ki je pozival k političnim reformam in več pravicam v komunistični Kitajski. Manifest se je hitro razširil po spletu in dobil številne privržence.

Delovna skupina ZN, neodvisno telo, sestavljeno iz strokovnjakov za človekove pravice iz petih držav, je Peking pozvala, naj "sprejme potrebne ukrepe za razrešitev situacije, kar vključuje tudi takojšnjo izpustitev in ustrezno odškodnino za Liu Xiaoboja".

"Vlada v tem primeru ni podala utemeljitve za vpletanje v politično svobodo govora Liu Xiaoboja," je v poročilu zapisala skupina Freedom Now, ki se bori za zagotavljanje pravnega zastopstva samovoljno pridržanih posameznikov. Poudarili so, da je Kitajska kršila mednarodna določila za izpolnjevanje človekovih pravic, saj naj bi imel Liu na dvournem sojenju za svojo obrambo le 14 minut časa.

Delovna skupina ZN pa je bila kritična tudi do hišnega pripora Liujeve soproge Liu Xia. Poudarili so, da ima Liujeva pravico do takojšnjega sojenja in do pravnega zastopnika. Liujevi je bil sicer hišni pripor dosojen, ko je njen soprog začel prestajati zaporno kazen.

Podelitev Nobelove nagrade za mir Liu Xiaoboju je lani sprožila ostre kritike Pekinga, ki je odločitev odbora za Nobelove nagrade s sedežem v Oslu označila za spodbujanje kriminala. Kitajska je nato ustavila politični dialog z Norveško in prekinila pogovore o prosti trgovini, še navaja AFP.