V stranki Zelena koalicija Popovičevo izločitev zahtevajo, ker naj bi bil pravnomočno obsojen zaradi davčne utaje in kot tak neprimeren za županski položaj.

Za zagotovitev predstavnikov DVK na voliščih pa so v stranki zato, ker da s terena prejemajo informacije o "pripravah na poneverbe na voliščih". Tako naj bi bilo natisnjenih več volilnih lističev, kot je volivcev.

Kot je za STA pojasnil Golobič, je stranki že odgovoril. Glede poziva po Popovičevi izločitvi je zapisal, da volilno pravico ureja zakon o lokalnih volitvah, ki pa neizvoljivosti (omejitve kandidiranja) zaradi postopkov pred sodišči ne pozna.

Glede nadzornikov DVK na voliščih pa pojasnjuje, da lokalnih volitev ne nadzoruje DVK, pač pa za njihovo zakonitost skrbijo lokalne volilne komisije. Navaja še, da volitve nadzorujejo tudi zaupniki kandidatov in list kandidatov, ki so lahko navzoči ves čas glasovanja, pa tudi pri odpiranju skrinjic in štetju glasovnic.

Zelena koalicija po podatkih Občinske volilne komisije Koper sicer na koprskih volitvah ne kandidira nobenega svojega kandidata za svetnika v mestni svet občine Koper, prav tako nima županskega kandidata.

Glede pravnomočnosti obtožb zaradi davčne utaje pa je Popovič na novinarski konferenci 22. junija pojasnil, da je Višje sodišče res potrdilo obsodbo zaradi davčne utaje 11.000 evrov, a je napovedal, da se bo nanjo pritožil na Vrhovno sodišče RS.

Sledeč anketam lahko Popovič že slavi

Volivci, ki bi želeli oddati svoj glas za volitve koprskega župana in članov mestnega sveta, pa bodo v nedeljo, 10. julija, odsotni iz kraja stalnega prebivališča, bodo lahko svoj glas predčasno oddali od danes pa do četrtka na sedežu občine na Verdijevi 10. Volišče za predčasno glasovanje bo v omenjenih dneh odprto med 9. in 17. uro. Lokalnih volitev v Kopru se bo zagotovo udeležilo 60,2 odstotka vprašanih Koprčanov, verjetno pa še dodatnih 23,6 odstotka, kažejo rezultati ankete časnika Delo.

Ob tem v Mestni občini Koper prosijo vse volivce, ki se nameravajo udeležiti predčasnega glasovanja, da imajo s seboj osebni dokument, ki izkazuje njihovo identiteto, ter obvestilo o volišču, na katerem bi imeli pravico glasovati v nedeljo, 10. julija.

Za koprskega župana se sicer poteguje šest kandidatov: Janez Starman (podpora SD, LDS, Zares in Oljke), Olga Franca (SLS), Marko Brecelj (Akacije), aktualni župan Boris Popovič (Koper je naš), Stefan Kocijančič (SDS) in Dragan Sadžak (podpora SMS in Zelenih Slovenije). Za sedeže v mestnem svetu se bo potegovalo 14 strank oziroma list.

Redne volitve v Mestni občini Koper bi morale potekati že lansko jesen, a je ustavno sodišče zadržalo njihovo izvedbo zaradi postopkov ustanovitve občine Ankaran v DZ. Potem ko DZ kljub več poskusom ni zmogel sprejeti zakona o ustanovitvi ankaranske občine, pa so poslanci nato sprejeli zakon o volitvah v koprski mestni občini.

Zatem je predsednik DZ Pavel Gantar konec maja na tej podlagi razpisal redne volitve v Kopru za 10. julij. Pobudniki za ustanovitev občine Ankaran so zahtevali ustavno presojo izvedbe volitev. Ustavno sodišče pa je 13. junija razglasilo svojo odločitev, da se volitve lahko izvedejo 10. julija. Ob tem je sodišče določilo, da se ustanovi občino Ankaran, vendar bo ta formalno začela delovati samostojno šele z naslednjimi rednimi lokalnimi volitvami leta 2014.

Popovič najverjetneje že v prvem krogu

Rezultati ankete časnika Delo kažejo, da če bi bile volitve prejšnjo nedeljo, bi 56,9 odstotka vprašanih za župana izvolilo Borisa Popoviča; če bi upoštevali samo tiste, ki bi se zagotovo udeležili volitev, pa 65,5 odstotka.

Ob tem je raziskava še pokazala, da bi Janez Starman (SD, LDS, Oljka in Zares) prejel 10,6 odstotka glasov podpore. Olga Franca (SLS) bi prejela 4,1 odstotka glasov, Marko Brecelj (Akacije) dva odstotka, Dragana Sadžaka (SMS - Zeleni Evrope) bi podprlo 1,2 odstotka vprašanih, Stefana Kocjančič (SDS) pa 0,7 odstotka. Ob tem pa je 24,6 odstotka vprašanih odgovorilo, da ne vedo, koga bi podprli.

Popovič bi po anketi sodeč s 46,7 odstotka podpore zmagal tudi v Ankaranu, Starmana pa bi tam podprlo 16,7 odstotka vprašanih.

Koprski občani odhajajo na volitve devet mesecev pozneje kot vse druge slovenske občine zaradi takšne odločitve ustavnega sodišča in zapletov pri ustanavljanju občine Ankaran. Prav Ankaran je bil ena najpomembnejših predvolilnih tem, ki pa je po poročanju časnika v zadnjih dneh izginila z dnevnega reda. "Odziv na volitvah bo povezan predvsem z odločitvami glede ankaranske občine," še piše v Delu.

Telefonsko anketiranje je med 27. in 30. junijem na reprezentativnem vzorcu 408 oseb opravil oddelek za tržne raziskave Delo Stik, sicer pa je razpoloženje pred volitvami po navedbah Dela merilo več raziskav javnega mnenja, ki se bistveno ne razlikujejo od Delove raziskave.

Tako Interstat ugotavlja, da bi Popovič prejel 59,1 odstotka glasov (Starman 5,8), po raziskavi Ninamedie pa bi Popoviču svoj glas namenilo 54,7 odstotka vprašanih (Starmanu 9,3). Primorske novice so objavile raziskavo ZRS Univerze na Primorskem, v kateri Popoviču napovedujejo 58,4 in Starmanu 14,6 odstotka, ob tem pa 70-odstotno volilno udeležbo.