Kresalova piše, da imajo slovenski vojaki že vrsto let z zakonom o službi v Slovenski vojski in zakonom o obrambi urejen svoj delovnopravni status. Vsega tega vojakom, kot pravi, ne oporeka. Brez dvoma si jih vojaki ter cariniki in pazniki, zaradi specifičnosti poklica, ki ga opravljajo, večino tudi zaslužijo. Tako so očitno v preteklosti ocenili tudi ministri in poslanci, ki so te pravice uredili v zakonih.

Zakaj so bili iz tega izvzeti policisti in kaj se je ta čas dogajalo z njimi, ministrica ne ve. Slovenski policisti so po njenih besedah aktivno sodelovali v procesih demokratizacije in osamosvajanja Slovenije, od takrat dalje pa vsem zagotavljajo visoko stopnjo varnosti države.

Specifičen status policije je, kot poudarja ministrica, okoliščina, ki zahteva optimalno notranjo organiziranost in urejenost delovnopravnih razmerij. Za policiste veljajo številne omejitve, ki jih drugi javni uslužbenci ne poznajo. Poleg tega se policistom lahko odredi dela v nujnih primerih ne glede na pravico do počitka, policisti pa so dolžni ukrepati tudi v prostem času.

Po mnenju Kresalove ob 20. obletnici samostojnosti slovenske države dajejo policistom samo del tistega, kar jim pripada, da bi bili izenačeni s primerljivi poklici (vojaki, cariniki, pazniki). Večina pravic, ki jih uživajo vojaki, bo za policiste še vedno ostala le pobožna želja.

Kot je sklenila, ne gre zanjo ali za volitve, ampak za tiste, ki zagotavljajo visoko stopnjo varnosti in ki so z veliko požrtvovalnostjo sposobni okrutnega morilca odkriti v nekaj dneh. Za policiste gre, je še zapisala ministrica.

Sindikat carinikov glede dodatkov zahteva pojasnila Kresalove

Sindikat carinikov Slovenije ministrico za notranje zadeve Katarino Kresal poziva, naj pojasni, kakšne dodatke so že dobili cariniki, ki pa jih policisti po njenih besedah nimajo. Članstvo sindikata je ogorčeno nad izjavami ministrice in ne izključuje možnosti ponovnega formiranja stavkovnega odbora in izvedbe stavke tudi med turistično sezono.

Kot je v pismu Kresalovi pojasnil predsednik sindikata Dušan Pečnik, veljavna kolektivna pogodba za javni sektor določa dodatke za policiste, medtem ko cariniki tam nimajo nobenega dodatka. Cariniki so se celo strinjali s temi dodatki, "saj se zavedamo, da imate tudi v vaših vrstah delovna mesta, ki izstopajo".

Cariniki po Pečnikovih besedah nimajo več dodatkov k osnovni plači, kot jih imajo policisti, pač pa jih imajo manj. Ob tem je pojasnil, da je sicer v zakonu o carinski službi zapisano, da imajo cariniki dodatek za stalnost 0,5 odstotka po prvih petih letih, vendar je v zakonu o sistemu plač v javnem sektorju in v kolektivni pogodbi ta dodatek izenačen z dodatkom za minulo delo in torej znaša 0,33 odstotka. Tak odstotek se carinikom tudi obračunava, je zatrdil predsednik sindikata.

Ogorčenost zaradi privilegiranosti policistov nad cariniki

Ministrico je opomnil, da imajo v carinski službi tudi carinike, ki delajo na rentgenskih aparatih, mobilnih ali stacionarnih, pa zato ne dobivajo nobenega dodatka, in da cariniki nikoli niso imeli beneficirane delovne dobe in se zato upokojujejo z normalnimi starostnimi pogoji. Med drugim je opozoril na primere, ko so cariniki delali na meji skupaj s policisti, le-ti so že nekaj časa upokojeni, cariniki pa se še vedno vozijo na južno mejo.

"Naše članstvo je ogorčeno nad tem, kar so pobrali od medijev glede vaših izjav o privilegiranosti carinikov proti policistom z nekimi dodatki, ki jih pa v resnici ni, zato upravičeno pričakujemo vaše tolmačenje, kateri so ti dodatki in kakšne privilegije mi imamo, policisti jih pa nimajo," je zapisal Pečnik.

Članstvo od sindikata zahteva ukrepe, kakšni bodo, pa bo po Pečnikovih besedah odločila izredna seja konference Sindikata carinikov Slovenije, "ne izključujemo pa tudi možnosti ponovnega formiranja stavkovnega odbora in izvedbe stavke tudi med turistično sezono".