Je pa včeraj hrvaško pravosodno ministrstvo oblastem v Bosni in Hercegovini, kjer je priprt 43-letni Paravinja, vendarle poslalo prošnjo za njegovo izročitev. Hrvaška je proti vozniku tovornjaka, ki je kar pet let med begom pred srbskim pravosodjem preživel tudi v Sloveniji, sprožila dve preiskavi. V Šibeniku zaradi domnevnega umora Bilićeve, ki naj bi ga zagrešil, da bi prikril poskus posilstva, v Splitu pa zaradi poskusa posilstva 25-letne avtoštoparke pri Omišu, ki naj bi ga zakrivil junija lani.

Tahograf potrdil postanek nad Krko

V iskalni akciji Antonie Bilić v zadnjih dneh sodeluje kar okoli 160 ljudi, med katerimi je največ policistov, pa tudi okoli 30 potapljačev in 15 pripadnikov gorske reševalne službe s službenimi psi. Hrvaškim kolegom pri iskanju pomagajo tudi pripadniki Slovenske vojske, saj ima naša vojska na voljo sodobni sonar, ki zazna vse predmete v vodi in na njenem dnu v širini 50 metrov. Tudi včeraj je bila iskalna akcija osredotočena na območje ob reki Krki, kjer naj bi Paravinja odvrgel truplo 17-letnice, ki naj bi jo pred tem zadavil v svojem tovornjaku. Korita reke Krke so pod drobnogledom preiskovalcev že vse od ponedeljka, medtem ko so včeraj iskanje razširili tudi na akumulacijsko jezero Štikada blizu mesta Gračac. Na omenjenem območju se preiskovalci zadržujejo zato, ker je Paravinja zatrdil, da je prav z enega od mostov preko Krke v vodo odvrgel dekletovo truplo. Včeraj se je izkazalo, da vsaj v tem delu njegova izpoved očitno drži, saj so s podrobno analizo tahografa nesporno ugotovili, da je svoj tovornjak dejansko ustavil prav na enem od mostov preko Krke. Poleg tega je tahograf pokazal, da je imel Paravinja nekoliko daljši postanek tudi na območju omenjenega akumulacijskega jezera Štikada, zato so včeraj iskalno akcijo razširili še na tisto območje.

Dragan Paravinja je trenutno v zaporu v vzhodnem delu Sarajeva, potem ko so ga policisti v nedeljo prijeli na območju Banjaluke. Kot so včeraj poročali hrvaški mediji, naj bi Paravinjo že danes znova obiskali hrvaški preiskovalci, ki nameravajo z njim opraviti še en informativni razgovor. Čeprav je Paravinja tudi v BiH obtožen posilstva, za zdaj kaže, da ga bodo tamkajšnje oblasti pripravljene izročiti. Vendar še ni povsem jasno, kateri državi ga bodo izročile, saj je poleg Hrvaške tudi Srbija napovedala, da bo v Sarajevo poslala zahtevo za izročitev. Ob tem so v Beogradu vseeno poudarili, da se bodo strinjali o izročitvi tisti državi, v kateri je obtožen hujšega kaznivega dejanja, zato je trenutno najverjetneje, da bo domnevnega morilca 17-letne najstnice v roke vendarle dobila sosednja Hrvaška.

Policija preverja primere pogrešanih oseb

Kot smo že poročali, Srbija išče Paravinjo od leta 2007, saj je bil leta 2003 v Sremski Mitrovici zaradi posilstva in spolnega napada obsojen na štiri leta in pol zapora. Še preden so ga spravili za rešetke, je pobegnil in nato več kot pet let preživel v Sloveniji, kjer je večino časa preživel na območju Radovljice, zadnji del ubežništva pa je prebival v Beli krajini. Ves čas se je preživljal kot voznik tovornjaka in delodajalci so bili z njim zelo zadovoljni, celo tako, da je zadnji delodajalec, lastnik transportnega podjetja iz Kanižarice pri Črnomlju, zanj plačal 10.000 evrov varščine. Paravinjo so namreč pri nas prijeli na podlagi mednarodne tiralice, ki jo je za njim razpisala Srbija, a so ga na kranjskem sodišču po plačilu varščine izpustili in mu kot varnostni ukrep določili zgolj javljanje na policijski postaji. Ko je izvedel, da so se naši pravosodni organi vendarle odločili za izročitev Srbiji, pa je Paravinja še isti dan, v začetku februarja 2009, izginil iz Slovenije.

V zadnjih dneh so se sicer pojavili sumi, da je razvpiti posiljevalec povezan tudi z izginotjem 17-letne Doroteje Pasar iz Ljubljane septembra 2007, zato je začela naša policija nikoli pojasnjeno izginotje znova preverjati. Kot pravijo na policiji, preverjajo tudi vse ostale primere pogrešanih oseb, v katere bi lahko bil vpleten Paravinja.