Na vprašanje glede kompromisnega dogovora o postavitvi dvojezičnih napisov na avstrijskem Koroškem, ki je bil dosežen aprila v Celovcu, je Türk izrazil upanje, da se bo položaj za koroške Slovence po tem dogovoru še izboljšal. Z doseženim dogovorom sicer "zgodba še ni končana", je prepričan predsednik. Türk se je tudi izrekel za notificiranje slovenskega pravnega nasledstva avstrijske državne pogodbe. Slovenija ima po njegovem mnenju "dobre razloge", da to stori. Tega se ne sme razumeti kot sovražno, ampak prijateljsko dejanje, je na vprašanje avstrijskega novinarja dejal predsednik, kot poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

Türk se je izrekel tudi za izboljšanje položaja nemškogovoreče manjšine v Sloveniji. Možnosti, ki jih določa slovensko-kulturni sporazum, po njegovem mnenju še niso povsem izčrpane. Bo pa o tem v petek govoril tudi z avstrijskim predsednikom Heinzem Fischerjem, ki se bo udeležil slovesnosti ob 20. obletnici slovenske samostojnosti v Ljubljani. Predsednik se tudi zavzema za čimprejšnji vstop Hrvaške v Evropsko unijo. Ob tem meni, da bo kljub dosedanjemu nasprotovanju opozicije prišlo do ratifikacije pristopne pogodbe v slovenskem parlamentu.

Türk je tudi izpostavil vlogo EU na Balkanu in vpliv širitve povezave na stabilizacijo in mir na tem območju. Po njegovem mnenju je treba sicer še veliko postoriti, pri tem pa je izpostavil zlasti korupcijo na Kosovu in spor glede imena med Makedonijo in Grčijo. Slovenija po besedah Türka podpira skupno evropsko valuto. Ob tem je opozoril, da mora Ljubljana opraviti domačo nalogo, če se želi izogniti dolžniški krizi, in se izrekel za omejevanje dolga po nemškem vzoru.

Slovenija se sooča s "problemom odraščanja", je še menil Türk, ko je spregovoril o notranjepolitičnih vprašanjih. V Sloveniji je treba čimprej izpeljati socialne reforme, je prepričan Türk, ki se je v povezavi s tem zavzel za rešitev "nejasne situacije" po razpadu levosredinske vladne koalicije, še poroča APA.