Panetta se je po trdni podpori senatu pisno zahvalil in znova obljubil, da bo storil vse, da bo ameriška vojska ostala najmočnejša na svetu.

Novi položaj bo Panetta, ki je bil v kongres prvič izvoljen leta 1977, nastopil 1. julija. S tem bo postal prvi demokrat na čelu Pentagona po Williamu Perryju leta 1997. Tja prihaja z vodilnega mesta v Cii, ki ga je zasedel leta 2009. Kot prvi mož agencije si je prislužil hvalo tako republikancev kot demokratov, ker naj bi agencijo po razburkanem obdobju pod predsednikom Georgeom Bushem popeljal v mirnejše vode.

Kot novi obrambni minister bo moral krmariti svoj resor skozi obdobje krčenja porabe. Prav v tej luči se Panetta zdi zelo primeren za ta položaj - v administraciji predsednika Billa Clintona je bil namreč zadolžen za proračun in prav njemu so pripisovali številne zasluge za uravnoteženju proračuna, piše francoska tiskovna agencija AFP.

Panetta, ki bo naslednji teden dopolnil 73 let, bo Pentagon vodil tudi v času, ko se končuje diskriminacija homoseksualcev, ki bodo lahko poslej v vojski služili odkrito.

Poleg tega bo položaj zasedel v obdobju, ko so ZDA še vedno vpletene v vojni v Iraku in Afganistanu, po novem pa tudi v Libiji. Do konca leta bodo ZDA sicer predvidoma umaknile enote iz Iraka, kmalu pa bodo začeli tudi z uvodnim umikom sil iz Afganistana.

Ameriški predsednik Barack Obama bo danes po lokalnem času (v četrtek ob 2. uri po srednjeevropskem času) predstavil načrt umika ameriških bojnih enot iz Afganistana. Obama naj bi pojasnil predvsem, koliko vojakov bo Afganistan zapustilo julija, ko naj bi se začelo zmanjševanje ameriške prisotnosti, napovedano že ob povečanju števila ameriških vojakov pod Hindukušem za 30.000 leta 2009.

Po trditvah ameriških medijev naj bi Obama napovedal umik 10.000 ameriških vojakov v manj kot letu dni. Okoli 5000 naj bi jih poslali poleti, dodatnih 5000 pa do letošnje zime ali pomladi prihodnje leto.

ZDA so sicer skupaj z zavezniki v Natu določile 31. december 2014 kot datum konca vojnih operacij in predaje odgovornosti za varnost v državi afganistanskim oblastem. Ameriška vojska naj bi sicer v državi ostala dlje, vendar le v vlogi inštruktorjev, svetovalcev in podpornikov.