Članice in člani so na seji razpravljali tudi o aktualnih političnih temah in možnosti predčasnih volitev. Ob tem je Žerjav v izjavi med sejo poudaril, da bi premier Borut Pahor moral "skupaj s tem, kar je v koaliciji ostalo, racionalno razmisliti, ali je sploh smiselno nadaljevati na takšen način". Dodal je, da "so pred nami mnogi izzivi, ki s takšnim načinom vladanja, predvsem pa z manjšinsko vlado, ne bodo rešljivi."

"Niso bili rešljivi takrat, ko je ta koalicija imela trdno podporo v državnem zboru, kaj šele sedaj, ko bodo imeli manjšinsko podporo. Ob dejstvu, da s svetlobno hitrostjo drvimo proti volitvam, se bodo seveda vsi ukrepi in predlogi obravnavali tudi v skladu s tem vedenjem," je povedal Žerjav.

Po mnenju Žerjava se "nič spektakularnega več ne more zgoditi", zato so edina prava rešitev predčasne volitve, da ljudje "dajo novo podporo neki drugi sestavi in koaliciji, predvsem pa, da bo ta imela kredibilnost in zaupanje ljudi, da bo lahko te težke izzive, ki so pred nami, realizirala. Vse ostalo se mi zdi tratenje časa, nesmiselno in neracionalno," je dejal.

Možnost vezave zaupnice vlade na rebalans proračuna je predsednik SLS komentiral, da bi "vsak pravi" predsednik vlade prišel po zaupnico brez kakršne koli vezave, če bi želel preveriti podporo v državnem zboru. Za to po njegovih besedah ni potreben rebalanse proračuna. "Če bo to povezano, bomo v SLS zagotovo glasovali proti. Odgovornost je na tistih, ki so to koalicijo izglasovali na začetku - tudi tistih, ki bi se sedaj radi izognili odgovornosti. Odgovornosti ne morejo prevzemati drugi oziroma opozicija. Rebalans proračuna je stvar vlade in članov koalicije, tudi tistih, ki so bili njeni člani, preden so izstopili."

O predlogu glede oblikovanja sveta modrecev pa je Žerjav povedal, da v tem svetu želi sodelovati "veliko ljudi in stvar trenutka je, kdaj se bo prvo srečanje tega sveta sklicalo", obenem pa upa, da bo svet tudi "ostal pri življenju".

Kar se tiče odhoda stranke Zares iz koalicije in dejstva, da bo državni zbor še vedno vodil Pavel Gantar, pa je Žerjav dejal, da smo "takšnih zadev v koaliciji že vajeni", kar pa je po njegovem "neresno do konca in neodgovorno do te države".

Glavni odbor SLS je sicer na današnji seji za tretjega podpredsednika stranke izvolil dosedanjega člana izvršilnega odbora Janeza Tomšiča, tretji podpredsednik glavnega odbora pa je postal predsednik regionalnega odbora ptujsko-ormoške regije Radoslav Simonič.

Nov statut, ki ga je stranka sprejela na majskem kongresu, namreč določa izvolitev tako tretjega podpredsednika SLS kot tudi glavnega odbora stranke. Izjemoma so se volitve podpredsednikov tokrat izvedle na seji glavnega odbora, sicer pa se bosta v prihodnje ti funkciji redno volili na volilnem kongresu SLS.