Nemogoče. In vendar: kljub zadolženosti države ameriško gospodarsko še vedno predstavlja skoraj četrtino vsega svetovnega naložniškega kapitala, medtem ko Kitajska, čeprav nadzira četrtino njenega dolga, Amerike ne more odkupiti ne obnoviti. Povsem nemogoče je tudi, da bi brez posledic za Kitajsko in za svetovno gospodarstvo Peking prek noči odprodal svoj del ameriškega dolga.

Obama za naložbe v gospodarstvo in stimulacijske pakete

Toda še najslabša izmed vseh je novica, da o tem, ali bomo vstopili v novo, še bolj dramatično recesijo, ponovno odločajo v Washingtonu. Imperij, ki mu mnogi že nekaj let napovedujejo zadušnico, igra nevarno notranjepolitično igro, ki preostalemu delu sveta zadržuje sapo. Cinizem zgodovine nima konca, saj se je, kot kaže, hladna vojna preselila na ameriška tla. Pozornost vseh nas je zato usmerjena na Washington, kjer naj bi Barack Obama, ameriški predsednik, in John Boehner, novi republikanski vodja predstavniškega doma ameriškega kongresa, v naslednjih dneh odigrala partijo golfa. Velika blokovska nasprotnika sta namreč po nekaj neuspelih poizkusih pristala, da se bosta srečala in o usodi ameriškega ter svetovnega gospodarstva odigrala eno ali dve partiji golfa.

Odkar so demokrati lanskega novembra izgubili dopolnilne volitve, je predsednik Obama republikancem popuščal in dajal koncesije. Sicer kompromisarski Obama pa med poskusom vzpostavitve dialoga z nasprotniki ni odstopil od prepričanja, da je na področju gospodarstva nujno nadaljevati z naložbami in s stimulacijskimi paketi. Ker bo na začetku avgusta presegla z zakonom predpisano zadolževanje, je Bela hiša od kongresa že zahtevala dvig limita. Brez odobritve kongresa država ne bo mogla poslovati ne črpati svežega denarja v gospodarstvo.

Nasprotno pa republikanska stranka, ki ji gibanje čajank, podprto s subvencijami ameriških mogotcev, piha za vrat, od Bele hiše zahteva zmanjšanje porabe in dodatno klestenje davkov. Kljub notorični ideološkosti zahtev ter dejstvu, da njihov gospodarski program temelji na interesih najpremožnejšega sloja, republikanci grozijo, da bodo v kongresu blokirali poslovanje države.

Opozorila prednekdanjimi napakami

Da bi bila zadeva še manj preprosta, med republikanci poteka predvolilni boj med kandidati, ki bodo naslednje leto na predsedniških volitvah izzvali Obamo. Temnopolti, med konservativci osovraženi ameriški predsednik resno računa na ponovno izvolitev. Toda zaveda se, da brez izboljšanja gospodarskih rezultatov, predvsem pa zmanjšanja nezaposlenosti, ne more računati na podporo Američanov.

Politično burko poskušajo prekiniti teorije in analize o mejah možnosti rasti gospodarstva v razmerah visoke zadolženosti. Prevladujoče mnenje je, da bi z ukinitvijo gospodarskih spodbud Washington ponovil napako iz leta 1937. Takrat so že okrevajočemu gospodarstvu prehitro zaprli pipico, to pa je povzročilo ponoven padec in podaljšanje recesije. Paul Krugman, nobelovec za ekonomijo, je ameriško javnost opozoril, da je Obamova vlada podobno napako storila lansko leto, ko je na osnovi nepravilnih ocen njenih strokovnjakov omejila in celo prekinila s stimulativnim programom za gospodarstvo obuditev. Čeprav je Obama letos zamenjal svojo skupino svetovalcev, ki mu je lansko leto zatrjevala, da je gospodarska kriza minila, Krugman predsednika opozarja, da bi ponovitev napake pomenila, da se je Bela hiša odločila oblast izročiti gibanju čajank.