Kot je Belgijec na čelu Evropskega sveta dejal ob koncu obiska v Sloveniji, mora Srbija za pridobitev statusa kandidatke za članstvo v Evropski uniji izpolniti vse zastavljene pogoje, a je bilo prijetje Mladića in njegova izročitev Haagu bistven pogoj. Da je bila s tem odstranjena velika ovira na srbski poti v unijo, so pred tem zagotavljali že drugi vidni predstavniki unije.

69-letnega Mladića so srbske varnostne sile po 16 letih na begu 26. maja aretirale v vojvodinski vasi Lazarevo, po zavrnitvi pritožbe na izročitev pa ga je Beograd v torek izročil Haagu, kjer na sojenje čaka v zaporu haaškega sodišča v Scheveningnu. Obtožnica ga v 11 točkah bremeni vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti med vojno v BiH in genocida v Srebrenici, kjer je bilo leta 1995 ubitih več kot 8000 Bošnjakov.

Mladić se danes pred sodniki v Haagu ni želel izreči o krivdi, obtožbe proti sebi pa je označil za "gnusne". Naslednjič se bo Mladić na sodišču pojavil 4. julija.

Van Rompuy se je danes na Brdu pri Kranju s predsednikom vlade Borutom Pahorjem pogovarjal tudi o zaključni fazi hrvaškega vstopanja v povezavo. Predsednik Evropskega sveta je v zvezi s tem ponovil znano stališče evropskih institucij, da temelji vstop v EU na izpolnjevanju pogojev za zaključek pristopnih pogajanj, Hrvaška pa je v zadnjih mesecih pokazala precejšnje napore in dosegla precejšen napredek.

Končno oceno o tem bo podala Evropska komisija, a je previdno optimističen, da je zaključek pogajanj "na dosegu". Še enkrat se je tudi zahvalil Slovencem za izraženo podporo arbitražnemu sporazumu o urejanju vprašanja meje, ki je bil ključen korak v pogajalskem procesu. Pahor pa je dejal, da si Slovenija želi in ocenjuje, da Hrvaška izpolnjuje pogoje za zaključek pogajanj. Če je to mogoče, naj se tako pogajanja končajo v juniju ali najpozneje v juliju, je sklenil premier.