Če reformo sprejmemo, bomo po mnenju Kučana in, kot je dejal, zagotovilih strokovnjakov, ravnali kot suveren narod. "Za reformo se bomo namreč odločili na podlagi lastnih spoznanj in prepričanj, da to dolgoročno za nas pomeni boljšo prihodnost, in nam ne bo treba čakati, da reformo od nas zahtevajo mednarodne inštitucije," je dejal.

Po Kučanovi oceni smo bili v zgodovini uspešni, kadar smo se zavedali, da so spremembe potrebne, ko smo te potrebe po spremembah posvojili in imeli dovolj moči, da smo jih izpeljali. "Tudi tokrat gre za takšno odločitev in ta pokojninska reforma je prvi korak v to smer, ne pa tudi zadnji," je dejal.

V referendumski kampanji je bilo po mnenju bivšega predsednika mogoče slišati kar veliko strokovnih argumentov v prid reformi, res pa je po njegovih besedah tudi, da so bili velikokrat preslišani, zlasti s strani tistih, ki so proti reformi.

Opozicija po njegovem prepričanju tudi sama ne verjame, da pokojninska reforma ni potrebna. Zato gre po njegovem mnenju pri tem predvsem za "politično igro, ki traja že od zadnjih parlamentarnih volitev, ko zlasti največja opozicijska stranka ne priznava njihovih rezultatov in blokira vlado".

Vlada je po Kučanovem mnenju v veliki meri sama kriva za ugled, kakšnega ima. A tokrat "predlaga pravo stvar". Zato Kučan ob tem poudarja: "Odločamo se o tej pravi stvari, ne o zaupanju v vlado. O njej se bomo odločali na volitvah, ko ji bo tudi izstavljen račun za delo, ki ga je opravljala."