"Za napoved takšne odločitve si je treba izbrati drugačno priložnost, ne tiskovno konferenco," je bil skrivnosten Medvedjev. Toda morda bi bila priložnost kar pravšnja, če bi se že odločil kandidirati - po treh letih, odkar je prišel v Kremelj, je bila to njegova sploh prva splošna tiskovna konferenca, čemur gre pripisati dodatno zanimanje sedme sile. Trajala je več kot dve uri, prenašala jo je tudi televizija.

Nova bodica Putinu: Nihče ne pride na oblast za vedno

Medvedjev in njegov predhodnik na predsedniškem položaju, premier Vladimir Putin, sta pred časom dejala, da se bosta uskladila in da se bo za predsedniški položaj potegoval le eden od njiju. Putin v Rusiji ostaja daleč najbolj priljubljen politik, zato je odločitev bržkone njegova. Analitiki ocenjujejo, da bi bil odkriti boj s Putinom za Medvedjeva politični samomor. Ni pa čisto jasno, kaj se skriva za občasnimi javnimi nesoglasji in bodicami, ki letijo iz enega in drugega tabora, kar se je doslej najbolj nazorno pokazalo ob vprašanju vojaškega posega mednarodne skupnosti v Libiji. Po mnenju nekaterih so tudi ta nesoglasja usklajena, po mnenju drugih pa se skuša Medvedjev vendarle umestiti na rusko politično prizorišče kot alternativa Putinu ali vsaj pokazati, da ni le njegov kimavec, kar so mu pogosto pripisovali.

Medvedjev je tako včeraj denimo dejal: "Nihče ne pride na oblast za vedno. Ljudje s takšnimi iluzijami običajno slabo končajo." Putin je bil predsednik Rusije od leta 2000 do leta 2008, torej dva zaporedna štiriletna mandata, kolikor še dovoljuje ustava, odtlej pa je premier. Vmes so predsedniški mandat podaljšali na šest let, kolikor bo služil zmagovalec marčevskih volitev prihodnje leto.

Za manj odvisnosti od prodaje naravnih bogastev

Medvedjev, ki je tehnološki zanesenjak, je svojo prvo veliko tiskovno konferenco (Putin je imel vsaj eno takšno na leto) napovedal kar prek omrežja Twitter. Za prizorišče pa si je izbral Skolkovo v bližini Moskve, kjer raste center za visoko tehnologijo, s katero bi Rusija po načrtih Medvedjeva lahko postala globalno konkurenčna, domače gospodarstvo pa tako bolj razpršila ter naredila manj odvisno od prodaje naravnih bogastev. Tudi tu je opozoril na razliko s Putinom: "Kot razumem, on verjame, da je modernizacija miren proces, ki poteka po korakih. Sam mislim, da imamo priložnost in zavzetost, da jo speljemo hitreje in z dobrimi rezultati, ne da bi s tem ogrozili dosedanje dosežke." Medvedjev je tudi dejal, da se mu "absolutno ne zdi nevarno", če bi na prostost spustili Mihajla Hodorkovskega, nekdanjega oligarha, ki prestaja štirinajstletno zaporno kazen zaradi neplačila davkov. Po mnenju kritikov sodnega procesa je za zapahi končal, ker je skušal prekrižati Putinove politične načrte. Slednji je lani dejal, da je Hodorkovski lopov tipa Al Capone in da mora ostati za rešetkami. Medvedjev ima sicer kot predsednik pooblastila, da Hodorkovskega pomilosti, k čemur ga je v preteklosti pozvalo več aktivistov in organizacij, ki se zavzemajo za človekove pravice, vendar včeraj ni povedal, ali o pomilostitvi, ki bi bila nedvomno klofuta Putinu, zares razmišlja.