"Izenačeni pogoji v trgovanju in vlaganjih so ključni," je v govoru pred vodilnimi komunističnimi funkcionarji na šoli za partijske funkcionarje v Pekingu danes dejal Vam Rompuy in ob tem opozoril na krepitev protekcionizma in populizma, ki bi se lahko zgodila, če bi v Evropi prevladal občutek o neenakih možnosti poslovanja evropskih podjetij na Kitajskem.

Evropska unija je največja trgovinska partnerica Kitajske, evropska podjetja pa se soočajo z ostro konkurenco kitajskih podjetij pri prodaji poceni tekstilnih, usnjenih in drugih izdelkov. Številna evropska podjetja so se skupaj z drugimi tujimi podjetji že večkrat pritožila zaradi omejitev v poslovanju, zaradi katerih ne morejo neovirano tekmovati na kitajskem trgu, poroča ameriška tiskovna agencija AP.

Po besedah Van Rompuya sta imeli strani zdrav dialog o zmanjšanju ovir, in ob tem izrazil pričakovanje, da bo prišlo do nadaljnjega napredka v pogovorih na bližnjem vrhu EU-Kitajska.

Van Rompuy se je v Pekingu dotaknil tudi varovanja človekovih pravic in ob tem dejal, da bi ugled Kitajske lahko trpel zaradi seznama kršitev človekovih pravic, čeprav pri tem ni neposredno omenil nedavnih primerov represij, vključno s pridržanjem znanega kitajskega umetnika in vladnega kritika Ai Weiweija, še navaja AP.

"Za nas je bila 'arabska pomlad' jasen znak, da so načela pravičnosti, demokracije in socialnega razvoja univerzalne," je dejal Van Rompuy in Kitajsko pozval, naj se pridruži "kolektivnim prizadevanjem" pri integraciji arabskih držav v svetovno gospodarstvo.

Kitajska mora sprejeti "večjo odgovornost" za globalno stabilnost, katere del je tudi varovanje človekovih pravic in vladavine prava. Ugled Kitajske in njen vpliv ne moreta biti odvisna samo od ekonomskih dejavnikov, je dejal Van Rompuy na srečanju s kitajskim predsednikom Hu Jintaom, s katerim se je srečal v ponedeljek.

Kot so sporočili v Bruslju po srečanju obeh voditeljev, se je Van Rompuy s Hujem pogovarjal tudi o vlogi skupine G20, ki ji pripadata tako EU kot Kitajska, pri krepitvi globalnega finančnega sodelovanja in v pogajanjih o podnebnih spremembah. Huju se je tudi zahvalil za "zaupanje, ki ga je pokazala Kitajska" pri stabilizaciji evra, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Kitajski predsednik pa je Van Rompuya pozval, naj EU odpravi embargo na izvoz orožja Kitajski, ki ga je unija sprejela po krvavi zadušitvi protivladnih demonstracij na Trgu nebeškega miru v Pekingu junija 1989. Ponovno je izrazil željo, da bi EU priznala Kitajsko kot delujoče tržno gospodarstvo, so poročali kitajski državni mediji.

Van Rompuy, ki je pred prihodom v Peking obiskal glavno mesto province Sečuan Chengdu, bo danes iz kitajske prestolnice odpotoval v najpomembnejšo kitajsko poslovno metropolo Šanghaj. Obisk predsednika Evropskega sveta na Kitajskem je sicer njegov prvi obisk v kaki neevropski državi.