Kot je v sporočilu za javnost spomnil Jagland, so države članice SE lani sprejele priporočila o ukrepih proti diskriminaciji na osnovi spolne usmerjenosti ali spola. Tudi skupina eminentnih oseb, ki jo ustanovil SE, je nedavno v Carigradu opozorila, da se istospolni, biseksualci in transseksualci še vedno soočajo z globoko zakoreninjenimi predsodki po vsej Evropi, v nekaterih evropskih državah pa prihaja tudi do kršitev njihovih pravic, svobode izražanja ter svobode združevanja.

"Evropa je spregovorila. Poznamo težave, vemo, kaj je narobe in vemo, kaj moramo narediti. Vse Evropejce, vlade in organizacije za človekove pravice danes pozivam, naj se od besed usmerijo v dejanja, s katerimi se bo končala diskriminacija istospolnih, biseksualcev in transseksualcev. Skrajni čas je, da ideje spremenimo v dejanja. Evropa mora ukrepati," je v sporočilu za javnost pozval Jagland.

Tudi visoka predstavnica EU Catherine Ashton je v imenu EU v sporočilu za javnost poudarila, da so vsi ljudje, brez diskriminacije, upravičeni do vseh človekovih pravic, ter pozvala države sveta, naj prenehajo z nasiljem, kazenskimi sankcijami in kršitvami človekovih pravic proti posameznikom na podlagi njihovega spola ali spolne usmerjenosti.

"Po vsem svetu se v povezavi s spolno usmerjenostjo dogajajo hude kršitve človekovih pravic. Istospolni, biseksualci in transseksualci so še vedno žrtve preganjanja, diskriminacije in slabega ravnanja, pogosto ob prekomerni uporabi nasilja. Na svetu je še 80 držav, kjer so istospolni odnosi kaznivo dejanje, ponekod je za to zagrožena celo smrtna kazen. To ni združljivo s človekovimi pravicami," je še zapisano v sporočilu za javnost visoke predstavnice EU.