"Dokazi kažejo, da je Moamer Gadafi osebno odredil napade na neoborožene libijske civiliste," je novinarjem v Haagu danes povedal Moreno-Ocampo. Kot je pojasnil, ima dokaze, da je Gadafi odrejal napade, njegov sin Saif al Islam organiziral nabor plačancev, vodja obveščevalne službe Abdulah al Sanusi pa je bil v napade na protestnike neposredno vpleten, poročajo tuje tiskovne agencije.

Predstavniki Gadafijevega režima v torek na pogovorih v Moskvi

V Moskvi se bodo v torek mudili odposlanci libijskega voditelja Moamerja Gadafija. Kot je danes napovedal ruski zunanji minister Sergej Lavrov, bodo po pogovorih s predstavniki Gadafijevega režima v ruski prestolnici potekali tudi pogovori s predstavniki libijskih upornikov, poročajo tuje tiskovne agencije.

Po besedah vodje ruske diplomacije je bilo sprva predvideno, da bo srečanje s predstavniki upornikov potekalo v sredo, vendar so pogovore preložili iz "tehničnih razlogov". Lavrov ni pojasnil, kdo prihaja v Moskvo in s kom se bodo libijski predstavniki sešli razen z njim.

S predstavniki režima Moamerja Gadafija se je v nedeljo sešel tudi posebni odposlanec ZN za Libijo Abdul Ilah al Hatib. Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon pa se je v nedeljo po telefonu pogovarjal s libijskim premierom Bagdadijem Mahmudijem. Podrobnosti pogovora niso znane, po navedbah libijskih medijev pa naj bi Gadafijev režim ponudil premirje v zameno za takojšnjo prekinitev Natovih napadov na cilje v Libiji.

Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP je Rusija doslej zavračala priznavanje libijskih upornikov kot predstavnikov legitimne oblasti in ima še vedno formalne stike z Gadafijevim režimom. Moskva je tudi večkrat obsodila napade zveze Nato na cilje v Libiji in poudarila, da bi morali ostati v mejah mandata VS ZN, ki pravi, da je treba zaščititi civilno prebivalstvo.

Napadi na civiliste

Gadafijeve sile so po njegovih besedah napadale civiliste na njihovih domovih, na protestnike streljale s pravimi naboji, napadale pogrebne sprevode ter namestile ostrostrelce, katerih naloga je bila streljati na ljudi, ki so zapuščali mošeje. Na območjih, ki so pod Gadafijevim nadzorom, se preganjanja po besedah Morena-Ocampa nadaljujejo.

"Gadafijeve sile pripravljajo sezname z domnevnimi oporečniki. Te aretirajo, zaprejo v ječo v Tripoliju in mučijo, nato pa zaprti izginejo," je med drugim dejal tožilec. "Ni upravičenih zločinov proti Libijcem, gre v celoti za zločine proti človečnosti," je dodal.

Primer sedaj v rokah sodnikov ICC

Sodniki ICC morajo sedaj preučiti dokaze, na podlagi tega pa se bodo odločili, ali bodo obtožbe potrdili in posledično izdali zaporne naloge. "Primer je sedaj v njihovih rokah," je komentiral Moreno-Ocampo, ki mu je Varnostni svet Združenih narodov februarja poveril preiskavo trditev o zločinih v Libiji.

Glavni tožilec ICC je danes povedal še, da nadaljuje tudi preiskavo o množičnih posilstvih in vojnih zločinov, ki naj bi jih zagrešile različne strani, vpletene v oboroženi konflikt v Libiji, kot tudi napade na priseljence iz Podsaharske Afrike, ki so jih v tej državi napačno označili za plačance. Povedal je tudi, da je njegova ekipa zbrala toliko gradiva, da je skorajda pripravljena na sodni proces.

Današnja napoved Morena-Ocampa verjetno ne bo imela neposrednega vpliva na dogajanje v Libiji. Bi pa izdaja zapornih nalogov trojici otežila morebitno namero, da konflikt v domovini končajo z odhodom v izgnanstvo. Ker je preiskavo ICC odredil VS ZN, bi bile Gadafija, njegovega sina in vodjo obveščevalcev obvezane aretirati vse članice ZN, če bi prišli na njihovo ozemlje.

Visoki predstavniki ZN na pogovorih s predstavniki Gadafijevega režima

Posebni odposlanec ZN za Libijo Abdul Ilah al Hatib se je v nedeljo v Tripolisu sestal s predstavniki režima Moamerja Gadafija. Kot so po srečanju sporočili na sedežu ZN v New Yorku, se je zavzel za takojšnje premirje in za to, da se odpravijo ovire za dostavo humanitarne pomoči prizadetemu prebivalstvu, poročajo tuje tiskovne agencije.

Al Hatibi se je sestal z libijskim zunanjim ministrom Abdelatijem Labidijem in več plemenskimi voditelji, ki podpirajo Gadafijev režim, ne pa tudi z Gadafijem.

Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon pa se je v nedeljo po telefonu pogovarjal s libijskim premierom Bagdadijem Mahmudijem, so še sporočili v New Yorku. Podrobnosti pogovora niso znane, po navedbah libijskih medijev pa naj bi Gadafijev režim ponudil premirje v zameno za takojšnjo prekinitev Natovih napadov na cilje v Libiji.

Frattini trdi, da se skuša Gadafi umakniti

Italijanski zunanji minister Franco Frattini je danes izjavil, da so ure libijskemu voditelju Moamerju Gadafiju štete. Kot je povedal za italijansko televizijo, skušajo ljudje, ki so zelo blizu Gadafiju, najti izhod, da bi rešili življenje libijskega voditelja.

"Iščejo kraj, kamor bi se lahko Gadafi umaknil in za vedno izginil s političnega prizorišča," je po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA dejal Frattini.

Vodja italijanske diplomacije je v petek zatrdil, da Gadafija ni več v Tripolisu in da je morda ranjen. Režim v Tripoliju je to zanikal, libijska državna televizija pa je objavila tonski posnetek Gadafija, v katerem je ta zatrdil, da ga bombe zveze Nato ne morejo doseči.

Nato sicer medtem nadaljuje napade na cilje v Libiji. Po poročanju tamkajšnjih medijev naj bi ponoči napadli naftni terminal v pristanišču Ras Lanuf, ki ga nadzorujejo Gadafijeve sile. V Natu zaenkrat napada niso niti potrdili niti zanikali.