Papež Janez Pavel II., po rodu s Poljske, je bil eden najbolj priljubljenih papežev v zgodovini Katoliške cerkve. Med svojim skoraj 27-letnim pontifikatom - drugim najdaljšim na čelu Cerkve - je obiskal kar 129 držav. Postopek beatifikacije papežev je običajno dolg, tokrat pa je rekordno kratek. Sedanji papež je postopek beatifikacije Janeza Pavla II. sprožil že nekaj tednov po njegovi smrti 2. aprila 2005 in se tako odzval na pozive, naj ga takoj razglasi za svetnika ("Santo Subito!"), ki jih je bilo slišati med njegovim pogrebom.

Prvič v zgodovini Cerkve se bo po navedbah nemške tiskovne agencije dpa zgodilo, da bo kakega papeža za blaženega razglasil že njegov naslednik. Tudi to dokazuje, da je bil prvi neitalijanski papež po več kot štirih stoletjih in pol in prvi, ki je prepotoval svet, izjemen. Za razglasitev za svetnika Janez Pavel II. v skladu s cerkvenimi pravili "potrebuje" še en čudež. Vatikan je od leta 2006 prejel številna pričevanja o domnevnih papeževih čudežih, pred beatifikacijo pa so na spletni strani www.karol-wojtyla.org objavili zgodbe o čudežnih ozdravljenjih po zaslugi Janeza Pavla II.

Razlog, da bodo Janeza Pavla II. v rekordno kratkem času razglasili za blaženega, je čudežna ozdravitev francoske redovnice Marie Simon-Pierre. Ta je zbolela za parkinsonovo boleznijo, a je nenadoma ozdravela, ko je v mesecih po papeževi smrti v molitvah Janeza Pavla II. prosila za pomoč. Redovnica bo tudi osrednja osebnost slovesnosti ob beatifikaciji. Po napovedih bo spregovorila o svojih izkušnjah in spominih na pokojnega papeža.

Bedenje v Circusu Maximusu

Slovesnosti se bodo začele s sobotnim slovesnim bedenjem v rimskem Circusu Maximusu, ki ga bo vodil kardinal Agostino Vallini. V vigilijo naj bi se preko videopovezave iz Vatikana vključil tudi sedanji papež. Osrednja slovesnost ob razglasitvi Janeza Pavla II. za blaženega se bo začela v nedeljo ob 10. uri, vodil pa jo bo papež Benedikt XVI. Ob beatifikaciji so za čaščenje pripravili stekleničko s krvjo Janeza Pavla II, ki bo med nedeljsko slovesnostjo razstavljena v dragocenem relikvariju. Kot so po poročanju francoske tiskovne agencije AFP pojasnili v Vatikanu, so kri papežu vzeli "v zadnjih dneh njegovega življenja", za primer, če bi potreboval transfuzijo. Dodali so ji še sredstvo proti strjevanju.

Po beatifikaciji naj bi krsto s posmrtnimi ostanki papeža Janeza Pavla II. postavili na ogled v baziliki svetega Petra, kjer se bodo romarji nekdanjemu papežu lahko še zadnjič poklonili. Kot zagotavljajo v Vatikanu, bo krsta na ogled, dokler bodo tam verniki, ki bi se želeli posloviti od priljubljenega papeža. Pokojnega papeža bodo pokopali v baziliki v bližini znanega Michelangelovega kipa Pieta Device Marije z mrtvim Kristusom v rokah. Na marmorni plošči na krsti bo pisalo, kar so si številni verniki že dolgo želeli: Blaženi Janez Pavel II. Dan po razglasitvi Janeza Pavla II. za blaženega bo na Trgu svetega Petra zahvalna maša, ki jo bo daroval vatikanski državni tajnik, kardinal Tarcisio Bertone.

Na beatifikaciji tudi Žbogar in Stres

Slovesnosti ob razglasitvi Janeza Pavla II. za blaženega se bodo udeležili tudi številni visoki predstavniki Katoliške cerkve in državniki. Med njimi bo slovenski zunanji minister Samuel Žbogar. V imenu Slovenske škofovske konference se bo beatifikacije udeležil njen predsednik, ljubljanski nadškof metropolit Anton Stres. V Rimu in Vatikanu bodo ob beatifikaciji močno poostrili varnostne ukrepe. Na cestah naj bi bilo na tisoče policistov, za veliki dogodek pa so v Rimu mobilizirali celo nekatere upokojene karabinjerje in gasilce.

V večno mesto se ob beatifikaciji priljubljenega papeža že nekaj dni zgrinjajo množice vernikov. V Rimu so sprva pričakovali milijone romarjev, in sicer podobno množico, kot se je v mesto zgrnila pred šestimi leti ob papeževi smrti. Po zadnjih ocenah pa naj bi sedaj v Vatikan prišlo "le" 300.000 ljudi, kar rimske oblasti pripisujejo predvsem previsokim cenam hotelov v času beatifikacije. V Rimu so za slovesnost predvideli 3,5 milijona evrov, obiskovalci pa bodo lahko več informacij o slovesnosti našli tudi na spletni strani www.beatusjp2.comune.roma.it. Romarjem naj bi pomagalo več tisoč prostovoljcev. Za prevoz romarjev bo v soboto in nedeljo vozilo več izrednih avtobusov in vlakov podzemne železnice.

Slovesnosti ob beatifikaciji bo spremljalo tudi veliko kulturnih prireditev. Tako bo vatikanske muzeje moč obiskati tudi ponoči, v ponedeljek pa bo na Kapitolskem griču potekal koncert klasične in pop glasbe z naslovom Janez Pavel II. in Rim.

Pestro tudi v Sloveniji

Razglasitev Janeza Pavla II. za blaženega bodo s številnimi dogodki obeležili tudi v Sloveniji. V Ljubljani z duhovnimi večeri in bedenjem, v celjski škofiji z molitvenimi urami in molitvenimi srečanji, v Postojni s sveto mašo, v Logu pri Vipavi pa bo potekalo praznovanje na dan beatifikacije.

Vatikan je ob beatifikaciji Janeza Pavla II. uporabil tudi nove tehnologije. Tako so letos vzpostavili profil za Janeza Pavla II. na spletni družabni mreži Facebook. Na YouTubeu pa so oblikovali tudi beatifikaciji posvečen kanal in na njem objavili več posnetkov priljubljenega papeža, ki je papeževal od 16. oktobra 1978 do 2. aprila 2005. V ponedeljek bosta papeška sveta za sredstva komuniciranja in kulturo pripravila mednarodno konferenco za blogerje.

Beatifikacija bo dobrodošel dogodek tudi za vatikansko blagajno, ki že tretje leto zapored beleži primanjkljaj. Kot poroča avstrijska tiskovna agencija APA, naj bi zgolj s prodajo spominkov zaslužili več milijonov evrov. Vatikanska pošta pa je ob beatifikaciji izdala posebne znamko.