"Visokošolsko ministrstvo je lani ukinilo program sofinanciranja doktorskih programov in uvedlo 'Inovativno shemo za sofinanciranje doktorskih študijev'. Tako so posamezni kandidati denarno pomoč za svoj doktorski študij lahko iskali na javnem razpisu," je povedal Valentin Bucik, dekan FF.

Ob nejasnih pogojih razpisa so se na FF odločili ohraniti enako ceno za celoten študij, kot je bila prej, torej 8100 evrov. Ker pa so na FDV hoteli preiti na stvarne stroške izvajanja programa, so naročili finančne analize.

"Strokovne službe so na podlagi različnih stroškov, ki nastanejo ob izvajanju programa, ugotovile, da ti znašajo 3500 evrov na študijsko leto," je pojasnil Bucik. Na podražitev študija so se ostro odzvali tudi v Študentski organizaciji Univerze v Ljubljani (ŠOU).

"Dvig šolnin obsojamo, saj fakultete po našem mnenju s tem zgolj izkoriščajo svojo pravico do avtonomije in finančno breme prelagajo na študente," je dejal Žiga Pižorn, študentski minister za študijsko problematiko ŠOU, ki pa del krivde vali tudi na zgoraj omenjeno štipendijsko shemo.

"Sofinanciranje odkrito favorizira naravoslovno usmerjene kandidate. V shemi je namreč od 17 navedenih tem, ki se štejejo kot primerne za sofinanciranje, le 7 družboslovnih. Poleg tega so pogoji za odobritev sofinanciranja v določenih delih sheme zelo ohlapno definirani," meni.

Ljubljanski študentski funkcionarji dvomijo tudi o realni oceni stroškov omenjenega doktorskega programa. Nova šolnina je namreč le malenkost nižja od cen kemijskih in biomedicinskih programov, ki zahtevajo obsežno in drago laboratorijsko raziskovalno delo.

Spremenjene cene študija pa obsojajo tudi v iniciativi Mi smo univerza, saj v njih vidijo razlog za drastičen upad vpisa na omenjen doktorski študij. Tako so v znamenje protesta na spletu že začeli zbirati podpise za peticijo proti šolninam.