Še pred nekaj dnevi se je zdelo, da je le vprašanje nekaj ur, da se bo Gbagbo predal in oblast predal izvoljenemu, mednarodno priznanemu predsedniku Alassaneju Ouattari. Le Roy je ob tem potrdil, da so Gbagbojevi zaupniki prišli do predstavnikov ZN, da bi se pogajali o mirni predaji oblasti, a se zdaj zdi, da je to bila le pretveza, da so lahko v vmesnem času prerazporedili svoje sile, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Le Roy je tudi potrdil, da Gbagbojeve enote v spopadih uporabljajo težko orožje. Mednarodne sile ZN so v začetku tedna s helikopterji poskušale civiliste zaščititi pred temi napadi. Po poročanju francoskega radia Europe 1 naj bi Gbagboja podpirale elitne enote angolske vojske.

Iz Bruslja pa so danes sporočili, da je EU deloma odpravila sankcije proti Slonokoščeni obali, s čimer naj bi okrepili "legitimno" vlado Ouattare. S seznama podjetij, ki jim je EU zamrznila premoženje, so tako črtali pristanišči Abidjan in San Pedro, naftno rafinerijo ter oblasti, ki so pristojne za izvoz kakava. Sankcije proti Gbagboju in njegovim zaupnikom pa ostajajo v veljavi.