Kot ob tem poroča madžarska tiskovna agencija MTI, je bilo vloženih skoraj 100 amandmajev. Predstavniki madžarskih etničnih in narodnih manjšin so svoj amandma, v katerem zahtevajo "celovito varstvo in krepitev" manjšinskih pravic, vložili minulo sredo. Madžarski varuh za pravice narodnih in etničnih manjšin Emo Kallai, ki je oblikoval amandma, je za MTI dejal, da je namen predloga usmerjen tako v pravico do uporabe jezika, zastopanost v parlamentu, ohranitev inštituta ombudsmana kot v zakon o etničnih manjšinah.

Brez predlaganih sprememb bo nova madžarska ustava po njegovih besedah "bistven korak nazaj", ki bi pomenil razveljavitev dosežkov zadnjih dveh desetletjih na področju manjšinske politike. Na nedavnem srečanju je podpredsednik madžarske vlade Tibor Navracsics sicer obljubil, da bo nova ustava zagotavljala zaščito etničnih in manjšinskih pravic. Po uradnih ocenah Ljubljane živi v Porabju okoli 3000 Slovencev. Manjšino, ki živi v gospodarsko nerazvitem delu Madžarske, pestijo pomanjkanje finančnih sredstev, problemi z ureditvijo dvojezičnega šolstva in možnostjo javne rabe slovenščine, pa tudi težave z delovanjem manjšinskih medijev. Nerešeno je tudi vprašanje zastopstva slovenske manjšine v madžarskem parlamentu, čeprav je Madžarska lani s spremembo ustave dopustila možnost, da bi v prihodnosti manjšine iz svojih vrst v madžarski parlament izvolile do 13 poslancev.

Po načrtih madžarske vlade naj bi bila nova madžarska ustava sprejeta 18. aprila, madžarski predsednik Pal Schmitt pa naj bi bi jo podpisal 24. aprila. Več kot polovico od 99 amandmajev so pripravili poslanci vladajočih strank Fidesz in krščanskih demokratov, 25 jih je prišlo na pobudo opozicijskega Jobbika, 22 pa so jih vložili neodvisni poslanci. Amandmaji vladnih poslancev med drugim predvidevajo povečanje števila ustavnih sodnikov s 11 na 15, forint pa naj bi bil zapisan kot nacionalna valuta v ustavi. Ta naj bi posebno zaščito zagotavljala ne samo rodovitni zemlji in vodnim virom, pač pa tudi gozdovom in avtohtonim rastlinam in živalskim vrstam.

Nova ustava naj bi posebno zaščito zagotavljala tako ženskam kot ljudem s posebnimi potrebami in otrokom, pa tudi Madžarom, ki živijo v tujini. Na predlog nekaterih okoljevarstvenih organizacij naj bi v novo ustavo vključili tudi pravico do zdravega okolja. Predlog vladnih strank tudi predvideva zaščito svobode in raznolikosti medijev. Poslanci skrajno nacionalistične stranke Jobbik pa so v svojih amandmajih predlagali ponovno uvedbo smrtne kazni, odpravo imunitete za poslance, zemljo in vodne vire pa naj bi razglasili za ekskluzivno pravico Madžarov. Jobbik predlaga tudi dvodomni parlament, referendum o ustavi, možnost odpoklica poslancev, madžarska centralna banka pa naj bi bila pod parlamentarnim nadzorom. Jobbik bi tudi uvedel prepoved, da bi poslanci imeli svoje urade v občinskih svetih, še poroča MTI.

V Sloveniji že odzivi na predlog nove madžarske ustave

Iz SD so sporočili, da "odločno nasprotujemo napovedanemu črtanju narodnih manjšin, med njimi tudi slovenske narodne manjšine", iz madžarske ustave. Opredelitev, kot je predvidena v predlogu ustave, naj naj bi narodnosti in narodne skupnosti, ki živijo na Madžarskem, smatrali kot del madžarskega naroda, takšna opredelitev bi bila povsem v nasprotju s 157. okvirno konvencijo za varstvo narodnih manjšin, ki jo je sprejel Svet Evrope 1. februarja 1995, ter z drugimi dokumenti in stališči, ki opredeljujejo zaščito narodnih manjšin in so jih sprejeli SE, EU, Združeni narodi ter Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) in katere je sprejela oziroma potrdila tudi Madžarska, poudarjajo. SD je ob tem pozvala urad vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu ter ministrstvo za zunanje zadeve, da "storita vse potrebne korake, da se normativna raven zaščite slovenske, pa tudi drugih narodnih manjšin na Madžarskem, ohrani na sedanji ravni oziroma da se ta zaščita v bodoče tudi razširi in vsebinsko poglobi".

Slovenska demokratska stranka (SDS) in Mlada liberalna demokracija sta se danes prav tako odzvali na namero Madžarske, da bi v novi ustavi izbrisali avtohtone narodne manjšine. SDS je ob tem poudaril svoje nasprotovanje, Mlada liberalna demokracija pa je izrazila zaskrbljenost. Kot je v sporočilu za javnost zapisal predsednik odbora za Slovence v zamejstvu in po svetu pri strokovnem svetu SDS Božo Predalič, bi morala "slovenska vlada na poskuse šikaniranja slovenske manjšine odločno reagirati". Predlog spremembe ustave v uvodnem delu preambule po navedbah SDS predvideva, da so narodnosti in narodne skupnosti, ki živijo na Madžarskem, del madžarskega naroda.

"Takšna dikcija preambule madžarske ustave, ki avtohtone manjšine smatra kot del madžarskega naroda, na normativnem delu popolnoma asimilira slovensko in druge na madžarskem živeče narodne manjšine. Poudarjamo, da so pripadniki avtohtone slovenske narodne manjšine na Madžarskem, kljub temu da so državljani Madžarske, po narodnosti še vedno Slovenci in kot taki ne morejo biti del madžarskega naroda," poudarja Predalič. "Takšno ravnanje madžarske politike je v očitnem nasprotju s sodobnimi evropskimi standardi zaščite narodnih manjšin in v nasprotju z že sprejetimi mednarodnimi sporazumi. Takšno in podobna ravnanja razumemo predvsem kot poskus asimilacije narodnih manjšin, zato jim odločno nasprotujemo, madžarsko vladajočo politiko pa pozivamo, da takšne spremembe ustave ne sprejme," je še zapisano v sporočilu za javnost SDS.

V Mladi liberalni demokracijo (MLD) so glede preambule predloga nove madžarske ustave podobnega mnenja kot v SDS, hkrati pa dodajajo, da je "skrb vzbujajoča tudi formulacija, da Madžarska ščiti madžarski jezik, medtem ko naj bi jezike drugih narodnosti zgolj spoštovala, kljub temu, da je obvezana spoštovati pravico do pouka v materinem jeziku". V MLD ob tem opozarjajo, da morajo porabski Slovenci ohraniti status avtohtone narodne manjšine na Madžarskem tudi po spremembah madžarske ustave. Še več, v MLD tudi pričakujejo, da bo madžarska vlada odpravila "težave, ki jih imajo naši rojaki v Porabju pri zagotavljanju dvojezičnega šolstva, javne rabe slovenščine in delovanja manjšinskih medijev". MLD je tudi pozvala vse državne institucije, da storijo vse potrebno za zaščito pravic in interesov slovenske manjšine na Madžarskem.