Kot so sporočili iz ustanove varuha, si je Rovšek pred ogledom naselja pri županu občine Škocjan Jožetu Kaplerju pridobil nekaj informacij o razmerah v tem nelegalnem romskem naselju ter o kratkoročnih in dolgoročnih načrtih občine glede tega.

Kot prvi ukrep je občina pred štirinajstimi dnevi izvedla obširen odvoz odpadkov, pri tem pa so naleteli na glodavce, zato bodo v kratkem opravili še deratizacijo. Kot kratkoročno rešitev oskrbe z vodo župan vidi zbiranje kapnice, ureditev vodnjakov ali dovoz vode s cisternami. Dolgoročno župan želi legalizirati naselje, saj je to predpogoj za zagotovitev komunalne oskrbe. O tem se bo posvetoval z občinami, ki so takšne projekte že izpeljale.

Pri ogledu razmer v romskem naselju je Rovšek ugotovil, da so bivanjski pogoji na izjemno nizki ravni, celo do te mere, da resno ogrožajo življenje in zdravje ljudi, predvsem otrok. Zaskrbljujoče bivanjske razmere so v prvi vrsti posledica dejstva, da večina prebivalcev tega naselja nima dostopa do pitne vode. Skrb za zdravje ter varstvo pred širjenjem bolezni pa je temeljna pravica in osnovni pogoj dostojnega bivanja.

Varuh bo zato kot kratkoročno rešitev predlagal županu in pristojnim državnim organom, da zaradi varstva življenja in zdravja ljudi nemudoma zagotovijo dovoz pitne vode.

V prihodnjih dneh pa bo naslovil poizvedbe in predloge pristojnim državnim in lokalnim organom. Ob tem ugotavlja, da se tako v tem kot drugih podobnih primerih odgovornost za reševanje prevečkrat prelaga med državnimi organi in organi lokalnih skupnosti.

Varuh je že večkrat predlagal, da bi rešitve takšnih problemov morale poiskati občine, država pa bi jih morala (so)financirati. Ti ne bi smeli biti breme le občin, saj to ne vpliva dobro na sožitje v občinah.