Kot ocenjujejo v danes objavljenem sporočilu za javnost, bo treba za umiritev razmer v japonski elektrarni vzpostaviti dolgoročno hlajenje sredice vseh reaktorjev ter tudi bazenov z izrabljenim gorivom, saj tudi tam nastajajo cepitveni produkti in s tem zaostala toplota. Poudarjajo, da bo ohlajevanje jedrskega goriva trajalo dlje časa, nujna pa bo tudi dekontaminacija zgradb elektrarne.

Petkov cunami je v jedrski elektrarni Fukušima na Japonskem poškodoval zunanje električno napajanje in tudi zasilne dizelske reaktorje ter s tem onemogočil hladilne sisteme reaktorjev.

Kot pojasnjujejo v upravi za jedrsko varnost, se je brez sprotnega ohlajanja reaktorjev zaradi zaostale toplote v jedrskem gorivu segrevala hladilna voda ter se uparjala, pri čemer je naraščal tlak v zadrževalnem hramu. Operaterji so začeli tlak zniževati, tako da so nadzorovano večkrat izpustili radioaktivno paro in vodik v reaktorsko zgradbo. Z zniževanjem tlaka so omogočili vbrizgavanje morske vode za hlajenje reaktorja.

V reaktorski zgradbi, ki je nad zadrževalnim hramom, se je izpuščeni vodik pomešal s kisikom in eksplodiral. Kot so sporočili z uprave za jedrsko varnost, so se eksplozije v treh reaktorjih v Fukušimi zgodile zunaj primarnega sistema in zadrževalnega hrama, poškodovale pa so reaktorsko zgradbo.

V četrtem reaktorju pa je izbruhnil požar v stavbi za shranjevanje izrabljenega goriva, ki ga je po oceni pristojne japonske službe prav tako povzročila eksplozija vodika, v okolje pa se je sprostila večja količina radioaktivnih snovi, in sicer do 400 mikrosivertov na uro.

Japonske oblasti so po navedbah slovenske uprave za jedrsko varnost razširile področje evakuacije na 30 kilometrov okoli elektrarne, ljudem pa razdelile tablete kalijevega jodida. Poleg tega je na območjih, kjer so evakuirali prebivalstvo, prepovedano pobiranje kmetijskih pridelkov.

Veter odnaša radioaktivnost stran od Japonske

Veter odnaša oblak z radioaktivnimi delci stran od Japonske proti morju, je danes v Ženevi sporočila agencija Združenih narodov za meteorologijo (WMO). Ne Japonska ne druge sosednje države ne bi smele trpeti posledic izpustov iz poškodovane nuklearke v Fukušimi, je povedala predstavnica agencije Maryam Golnaraghi.

Po drugi strani pa je Golnaraghijeva opozorila, da se bi vreme lahko tudi spremenilo. "Ne moremo napovedovati, kaj se bo dogajalo čez dva, tri dni," je dejala, kot poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Na območju sicer piha močan veter, ki radioaktivni oblak iz Fukušime nese proti Tihemu oceanu. Je pa švedska uprava za jedrsko varnost v ponedeljek opozorila, da bi radioaktivni oblak lahko preko Severne Amerike dosegel Evropo v približno dveh tednih.