Žarišče najmočnejšega potresa v sodobni zgodovini Japonske je namreč ležalo okoli štiriindvajset kilometrov pod oceanskim dnom in približno 125 kilometrov vzhodno od obale japonskega otoka Honšu.

Ne spreglejte: V japonski nuklearki je odjeknila eksplozija, radioaktivnost se povečuje

Evakuacija zaradi puščanja vode

Na Japonskem so včeraj po poročanju japonske tiskovne agencije našteli že več kot tisoč žrtev. Podobe iz dežele vzhajajočega sonca so grozljive. V mestu Sundai v prefekturi Mijagi je desetmetrski val odnašal vse pred seboj. Cunami je z morja odnesel ladje več kilometrov v notranjost, s seboj pa je odnesel tudi nekatere hiše, ki se mu niso zmogle upreti. Na obali pri mestu Sundai so našli skoraj 300 trupel. Japonske oblasti so evakuirale 2000 ljudi, ki živijo v bližini jedrske elektrarne Fukušima, saj se je v elektrarni nevarno znižala raven vode v reaktorju. Zaradi nevarnosti uhajanja radioaktivnih snovi so tam razglasili povečano pripravljenost, v jedrski elektrarni v Onagavi pa se je razplamtel požar, vendar so ga gasilci čez čas uspešno pogasili. Na Japonskem je brez elektrike ostalo štiri milijone domov, telefonske povezave pa so skoraj povsem odpovedale. Neko potniško ladjo je cunami odnesel daleč na odprto morje, iztirilo se je več vlakov, oblasti so na ulicah delile vodo in hrano. O višini gmotne škode agencije včeraj še niso poročale, toda pričakovati je, da bo vrtoglava.

Namestnik japonskega veleposlanika v Sloveniji Makoto Izakura česa podobnega ne pomni. "Japonsko prebivalstvo in vlada so dobro pripravljeni na potrese, vendar je današnji precej, precej hujši od običajnih," je včeraj povedal Izakura. Zaskrbljena je tudi njegova rojakinja Nagisa Moritoki Škof: "Verjetno se ne počutim nič drugače kot vi, ko gledam te grozne prizore in posnetke." S svojim bratom, ki živi v Tokiu, je govorila prek računalniškega programa Skype, saj ga na telefon ni mogla priklicati: "Z njim je na srečo vse v redu. Povedal mi je, da se je močno treslo in da se mu je razbilo nekaj steklenih in porcelanskih predmetov." Iz največjega japonskega mesta so včeraj sicer poročali "le" o nekaj žrtvah, huje pa je bilo više na otoku Honšu.

Potres ni bil nepričakovan

Po mnenju Ine Cecić iz urada za seizmologijo na Agenciji RS za okolje je bil včerajšnji potres najhujši v zapisani zgodovini Japonske, vendar pa glede na geološko sestavo tal ni bil nepričakovan. Po podatkih seizmologov je bil to že osmi potres na Japonskem v zadnjih sto letih, ki je presegel magnitudo osem. "Tokratni potres bi lahko po moči primerjali z lanskim v Čilu," je dodala Cecićeva.

Tokio je nazadnje prizadel tako imenovani veliki Kanto potres, ki se je zgodil 1. septembra 1923. Čeprav je bil z magnitudo med 7,5 in 7,9 šibkejši od včerajšnjega, je zahteval okoli 140.000 žrtev na gosto poseljenem območju. "Sklepamo lahko, da bo tokratni potres zahteval manj smrtnih žrtev, čeprav še ne vemo, kakšne posledice bo prinesel cunami," je povedala Cecićeva. Japonsko je močan potres stresel tudi leta 1964, ko so se armiranobetonske stolpnice v prefekturi Niiagata ugreznile v tla do polovice. "Tla so se takrat dobesedno utekočinila," je razložila Cecićeva. Veliko žrtev je zahteval tudi potres v Kobeju leta 1995, ko je okoli 5000 ljudi umrlo predvsem zaradi požarov. "Takrat so se podirale tradicionalne japonske hiše, ki so zaradi izredno težkih streh v potresu zelo ranljive. Ker je bil potres pozimi, marsikdo pa se je takrat ogreval na klasičen način, so se razdivjali požari. Zaradi ozkih ulic v središču mesta niso mogli posredovati niti gasilci," se spominja slovenska seizmologinja.

Preberite še pogovor z Boštjanom Bertalaničem, Slovencem, ki na tokijski univerzi opravlja doktorski študij.

Vodja konzularnega sektorja na ministrstvu za zunanje zadeve Andrej Šter je na včerajšnji novinarski konferenci pojasnil, da po njihovih podatkih Slovenci v potresu niso bili poškodovani. Na Japonskem je okoli 20 Slovencev, ki tam stalno živijo, v japonski prestolnici pa se zadržujejo tudi dve delegaciji na službeni poti in več raziskovalcev, ki so na študijskem obisku pri japonskih raziskovalnih inštitutih. V Tokiu je tudi novomeški glasbenik Miha Blažič - Ntoko, kjer predstavlja svoj novi album. "Ne moreš verjeti, takega potresa še nisem doživel. Na zahodu Tokia je za zdaj vse pod nadzorom, upamo na najboljše za vse žrtve cunamija ob obali," je zgodaj zjutraj po slovenskem času na svojem Facebookovem profilu sporočil novomeški raper. Ob 17. uri po slovenskem času nam je Miha Blažič - Ntoko sporočil, da Tokio ni več žarišče dogajanja, saj ni tako močno prizadet. "Tukaj se ob občasnih popotresnih sunkih položaj umirja in tako kot vsi drugi po svetu spremljamo dogajanje na severovzhodu države po poročilih," nam je še povedal Blažič.

Japonska vlada opozarja na možnost uhajanja radioaktivne snovi iz jedrske elektrarne v mestu Fukušima.

Na križarjenju na Japonskem sta tudi dva potnika turistične agencije Kompas, ki pa sta že na varnem. "Ladja je zaradi varnosti že izplula iz Nagasakija," je včeraj sporočil Mišo Mrvaljević iz Kompasa. Dodal je še, da nimajo gostov na območjih, ki bi jih lahko prizadeli cunamiji, medtem ko so slovenski turisti, ki so dopustovali na Baliju, včeraj že poleteli v domovino.

Cunami je včeraj dosegel tudi ruske Kurilske otoke in Tajvan, vendar ni povzročil gmotne škode. O razmerah na Tajvanu je poročal mariborski bloger, ki živi v tej otoški državi. "Pri nas cunamija ni bilo, le nekaj močnejših valov, vendar nič takšnega, kar bi lahko povzročilo dodatno škodo. Tokrat smo imeli ogromno sreče," je okoli 14. ure po slovenskem času iz Tajpeja sporočil mariborski bloger.