Predstavniki Zveze hrvaških društev v Sloveniji so predsedniku DZ Gantarju v prostorih parlamenta danes izročili pobudo za urejanje formalnopravnega položaja hrvaške manjšine v Sloveniji.

Toda v tem trenutku "ni realistično pričakovati, da bi prišlo do ustavnih sprememb, ki bi omogočile ustavno regulacijo hrvaške narodne skupnosti niti katerih drugih narodnih skupnosti", je v izjavi za javnost po srečanju s predstavniki zveze hrvaških društev pojasnil Gantar.

Ob tem zagotavlja, da bo Slovenija storila vse, da bodo narodne skupnosti v Sloveniji ne le preživele, temveč da se bodo tudi dobro razvijale.

Po Gantarjevih besedah je DZ že sprejel deklaracijo o položaju pripadnikov nekdanjih jugoslovanskih narodov v Sloveniji, s katero med drugim priznavajo pravico do obstoja in razvoja njihovih kultur ter določajo vse njihove pravice. V postopku ustanavljanja je tudi posvetovalno koordinativno telo, ki bo urejalo odnose med Slovenijo in narodnimi skupnostmi.

Predsednik Zveze hrvaških društev v Sloveniji Petar Antunović meni, da je čas, da se položaj Hrvatov v Sloveniji uredi tako, kot je že desetletje urejen položaj Slovencev na Hrvaškem. Pri tem izpostavlja državljanske pravice ter državno podporo v ohranjanju nacionalnih kulturnih vrednot avtohtonih Hrvatov in priseljencev iz Hrvaške ter Bosne in Hercegovine v Slovenijo.

Pobudniki urejanja položaja hrvaške manjšine v Sloveniji sicer po besedah Antunovića ne pričakujejo takojšnje rešitve pobude. Toda slovenski in hrvaški narod sta "tako povezana v stoletni zgodovini", da je po njihovem ta pobuda upravičena. Zato želijo, da ne glede na sprejeto omenjeno deklaracijo v DZ odnos med narodoma postane nekaj drugega, in glede na ustavno ureditev položaja Slovencev na Hrvaškem pričakujejo, da jih Slovenija prizna kot manjšino.

Toda Gantar je pojasnil, da Slovenija v manjšinskih vprašanjih nikoli ni zagovarjala čistega načela reciprocitete. Če bi ga zagovarjala, bi "hrvaški ali italijanski narodni skupnosti v Sloveniji odrekla marsikatero pravico, ki jo slovenska skupnost denimo v Italiji ni imela". Slovenija tako po Gantarjevih besedah načelno izključuje idejo reciprocitete.