Evropski parlament je odločitev o preložitvi glasovanja sprejel po tem, ko je evropska komisarka za digitalno družbo Neelie Kroes v sredo sporočila, da bo madžarska vlada spremenila zakon, tako da bo ta v skladu s pravili Evropske unije. Komisarka je izrazila zadovoljstvo z odločitvijo madžarske vlade in poudarila, da bodo pozorno spremljali, ali bodo spremembe res vključene v zakon in se bodo spoštovale v praksi.

Evropski poslanci v Strasbourgu so se v sredini razpravi o medijskem zakonu strinjali, da je dobro, da je Madžarska privolila v spremembe.

Predvsem poslanci levice so ob tem poudarjali, da bodo spremembe in nadaljnje ravnanje Madžarske pozorno spremljali. Številni so opozorili, da so poleg sprememb, v katere je privolila Budimpešta, potrebne še nekatere druge, da bi na Madžarskem zagotovili svobodo medijev.

Poslanci iz vrst desno usmerjenih strank pa so menili, da zdaj, ko je Madžarska privolila v spremembe zakona, ni več potrebe po tem, da bi danes glasovali o resoluciji o tem zakonu, kakor je bilo sprva predvideno.

Evropski poslanec iz Slovenije Ivo Vajgl pa je v današnjem sporočilu za javnost ocenil, da dogovor Evropske komisije in madžarske vlade predstavlja kompromis, od katerega si vsebinsko ni mogoče obetati kaj več kot nadaljevanje politike trde roke in nedopustnega vmešavanja v delo domačih in tujih medijev. Omenil je tudi, da vodilni madžarski novinarji in publicisti opozarjajo, da Orbanovega zakona ni mogoče kozmetično popravljati, temveč bi bilo treba napisati novega, ki bo upošteval temeljne vrednote evropske demokracije.