Novela zakona o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih, ki jo je DZ sprejel 4. februarja, spreminja dostopnost do arhivskega gradiva, ki vsebuje podatke obveščevalno-varnostnih služb in so občutljivi zaradi varstva človekovih pravic in nacionalne varnosti. Poslanci SDS in SNS ter nepovezani poslanec Andrej Magajna in manjšinski poslanec Roberto Battelli pa so vložili zahtevo za razpis referenduma o omenjeni noveli.

Kot je na današnji seji odbora v imenu predlagateljev pojasnil Aleksander Zorn (SDS), je DZ s sprejeto novelo omejil dostop do arhivov nekdanje tajne politične policije, ki je bila najbolj represivni del nekdanjega režima. To pa je po njegovi oceni z etičnega vidika nesprejemljivo.

Zorn: V dokumentih je skrito marsikaj

Po njegovem mnenju je v dokumentih, do katerih naj bi preprečili dostop, "skrito marsikaj, kar je treba prikrivati še danes, da bi se prikrile vse mogoče povezave, nastale v tistih časih". "Interes skrivanja je interes vseh mogočih tajkunskih navez," je prepričan Zorn. Poslanec še meni, da razkritje dokumentov nekdanjih družbenopolitičnih organizacij v ničemer ne bi ogrozilo nacionalnih interesov in varnosti države.

Poslanci vseh štirih koalicijskih poslanskih skupin in dva nepovezana poslanca pa so predlagali, naj o zahtevi za razpis referenduma presoja ustavno sodišče.

Prepričani so namreč, da je zakon, sprejet leta 2006, neustaven, novela pa to protiustavno stanje odpravlja. Kot je pojasnil Dušan Kumer (SD), je zakonska ureditev sporna z vidika načela sorazmernosti, pomeni pa tudi poseg v človekove pravice.

Predlagateljem referenduma je očital, da gre pri njihovi zahtevi zgolj za politično diskreditacijo instituta predsednika republike ter obtožbe proti predsedniku Danilu Türku. "To pa je stara partijska metoda diskvalifikacije, to je stara šola SDV," je dejal. Po njegovi oceni bi predčasno razkritje nekaterih podatkov lahko ogrozilo interese države in izpostavilo posameznike, ki so sodelovali pri zbiranju obveščevalnih podatkov v tujini.

Širčeva zavrača očitke predlagateljev

Ministrica za kulturo Majda Širca pa je zavrnila očitke predlagateljev referenduma, da gre pri noveli za interes prikrivanja in neetično delovanje. "Mislim, da gre bolj za neetično razmišljanje," pravi. Poudarja še, da izpodbijana novela ne bo zapirala arhivskega gradiva, saj bo to dostopno pod posebnimi pogoji.

Po razpravi je večina članov odbora sklenila državnemu zboru predlagati, naj zahtevo za razpis referenduma posreduje v presojo ustavnemu sodišču. O tem predlogu bo državni zbor odločal na četrtkovi izredni seji. Če predloga poslanci tedaj ne bodo izglasovali, pa bodo morali razpisati referendum.

Vse o arhivih SDV za vas spremljamo v TEJ temi.