V spopadih je bilo po navedbah libijskih medijev poškodovanih 38 ljudi, med njimi naj bi bili številni policisti. Na spletu je objavljen amaterski video posnetek, na katerem je videti več sto moških in žensk, ki v temi vzklikajo "Ljudje hočejo padec vlade!" in "Gadafi ven, ven!".

Oblasti po drugi strani govorijo o okoli 15 mladih protestnikih, hkrati pa navajajo, da so v Bengaziju, Tripolisu in Sebi medtem potekali množični shodi v podporo Gadafiju, na katerih je bilo slišati "Bog, Moamer in Libija ter nič drugega". Po poročanju medijev naj bi protestniki v Bengaziju, ki jih označujejo kot "saboterje", proti policistom metali kamenje, shod pa naj bi se končal po vsega eni uri.

Foto: Reuters

Na Facebooku in Twitterju aktivisti medtem pozivajo k velikim demonstracijam po vseh libijskih mestih ta četrtek, na katerih bodo zahtevali konec 41-letne vladavine Moamerja Gadafija, ustavo ter temeljite politične in gospodarske reforme.

Iz dneva jeze v proteste proti Gadafiju

"Dan jeze" so sicer sklicali na dan pete obletnice shoda, ki ga je spodbudila jeza zaradi objave karikatur preroka Mohameda, nato pa se je prelevil v proteste proti Gadafiju. V zatrtju demonstracij je bilo ubitih okoli deset ljudi, več deset je bilo ranjenih.

Libijska opozicija v izgnanstvu s sedežem v Londonu ob tem poudarja, da je pritisk na ulicah Libije, kjer Gadafi vlada že več kot 40 let, velik in da se obetajo podobni dogodki kot v Tuniziji in Egiptu. Libijsko mladino sicer pozivajo k mirnim protestom in izogibanju neposredni konfrontaciji z oblastjo.

Tokratni protest v Bengaziju naj bi sicer sprožila aretacija aktivista in odvetnika Fatija Tarbela, ki so ga medtem že izpustili, kasneje pa je jeza zaradi aretacije prerasla v jezo nad oblastmi.

Tarbel na sodišču zastopa družine zapornikov, ki so bili med več kot tisoč ubitimi v nemirih v zloglasnem zaporu Abu Salim v Tripoliju leta 1996. Umrli so pod streli varnostnikov. Vlada je svojcem sicer začela izplačevati odškodnine, vendar pa oni zahtevajo kaznovanje odgovornih.