Po podatkih policije je v štirih dneh otok doseglo že okoli 5000 beguncev. Zaradi izrednih razmer so odredili ponovno odprtje zbirnega centra na Lampedusi. Poleg tisoč novih nezakonitih priseljencev v zadnji noči je italijanska obalna straža na Lampeduso v nedeljo čez dan pospremila še dva čolna s po več deset osebami, večinoma begunci.

Večino beguncev na Lampedusi, ki je velika vsega 20 kvadratih kilometrov, naj bi oblasti prepeljale v zbirne centre na Siciliji in v drugih regijah v Italiji. Poleg tega je italijanski notranji minister Roberto Maroni včeraj odobril ponovno odprtje begunskega centra na Lampedusi, ki so ga zaprli pred dvema letoma.

Rim je ponovnemu odprtju zbirnega centra na Lampedusi do zdaj ostro nasprotoval, zdaj pa je očitno zaradi izrednih razmer popustil. Center so namreč zaprli, potem ko se je zahvaljujoč sporazumom o priseljencih med Italijo, Tunizijo in Libijo število beguncev leta 2009 močno zmanjšalo. Italijanska vlada je sicer že v soboto na Lampedusi zaradi množičnega vala priseljencev iz severnoafriških držav, ki jih pretresajo politični nemiri, razglasila humanitarno krizo in od EU zahtevala, naj sprejme nujne ukrepe za zajezitev vala beguncev.

V pogovoru za italijansko televizijo je Maroni še napovedal, da namerava italijanska vlada v Tunizijo poslati svoje varnostne sile, da bi ustavili val priseljencev iz severnoafriških držav v Italijo. "Tunizijskega zunanjega ministra bom prosil, naj dovoli našim silam, da posredujejo v Tuniziji za ustavitev vala priseljencev," je izjavil Maroni pred četrtkovim obiskom zunanjega ministra Ahmeda Abderraoufa Ounaisa v Italiji. "Tunizijski sistem propada," je še izjavil notranji minister in ob tem kritiziral EU, da ne naredi ničesar in prepušča Italiji, da se znajde po svoje.