"Resda gre za krajše zgodovinsko obdobje, pa vendar je bil ta čas za razvoj Slovenije in Dolenjske zelo pomemben. V muzejskih zbirkah hranimo veliko predmetov in slikovnega gradiva iz tega časa, ki še ni bilo postavljeno na ogled javnosti, je pa po svoji pomembnosti in povednosti izjemno," je pojasnil direktor Dolenjskega muzeja Zdenko Picelj.

Ker morajo postavitev razstave in same predmete prilagoditi slepim in slabovidnim, so tudi priprave nanjo zahtevnejše. "Postavitev bo slepim omogočala enostavno gibanje, podnapisi in zloženka bodo v braillovi pisavi, mnoge predmete bo mogoče 'gledati s prsti'. Posebnost bo tudi temna soba, v kateri bodo lahko videči izkusili svet slepih in slabovidnih," je dodal Picelj. Osrednji predmet razstave bo orkestrion, nekakšen jukebox iz 19. stoletja, ki ga bo mogoče tudi preizkusiti. Po Picljevih napovedih bo ta razstava ogrodje stalne razstave o Novem mestu, ki jo načrtujejo po letu 2015.

Del muzejskega programa za Evropsko prestolnico kulture bo tudi razstava 1991 - Osamosvojitvena vojna na Dolenjskem, s katero bodo obeležili dvajsetletnico samostojnosti Slovenije. Kot je dodal Picelj, bodo takratne dogodke osvetlili z izborom predmetov, ki so bili uporabljeni v bojih, fotografijami in avdiovizualnim gradivom. Razstavo, ki bo na ogled od junija do novembra, pripravljajo v sodelovanju s policijskim in vojaškim veteranskim društvom.

Picelj je prepričan, da jim bo uspelo izvesti vse začrtane programe in to vsaj tako uspešno kot lani, ko so na vseh področjih presegli načrte in izvedli tudi dve veliki razstavi zunaj prvotno začrtanega programa, to sta Država v času skupine Irwin ter razstavo ob stoletnici rojstva Borisa Andrijaniča. Ves lanski proračun muzeja je znašal dober milijon evrov, od tega je 68 odstotkov prispevala država, 18 odstotkov mestna občina, preostalo pa muzej - večinoma iz sponzorskih sredstev.