Zvezni zakon sicer ne prepoveduje nakupov brez preverjanja kriminalne preteklosti kupca na orožarskih sejmih, prepoveduje pa prodajo, če prodajalec posumi, da kupec ne bi uspešno prestal takšnega preverjanja. Bloombergovi agenti so prodajalcem priznali, da verjetno ne bi prestali preverjanja, a to poslov ni oviralo.

Orožarski zakoni so v ZDA različni po državah in tudi lokalnih skupnostih. Mesto New York ima enega najbolj strogih zakonov in republikanci se šalijo, da imajo zato v mestu orožje le kriminalci. Ti sicer orožje dobivajo izven države. Policijski komisar Ray Kelly je povedal, da so lani zaplenili 5000 pištol in od tega jih je bilo 90 odstotkov nabavljenih izven države New York.

V prodajalnah orožja po ZDA je obvezno preverjanje kriminalne preteklosti kupca. Na posebnih orožarskih sejmih po ZDA pa te obveze ni.

Bloomberg je podobne akcije izvedel že po drugih zveznih državah in skuša s tem opozoriti na potrebo po strožjih zveznih zakonih. Zaradi akcij je dobil opozorilo pravosodnega ministrstva ZDA, naj tega ne počne več, ker lahko ogroža zvezne preiskave.

Vendar pa se Bloomberg ne da in v ponedeljek je povedal, da so zaradi tovrstnih akcij doslej prepričali organizatorje 35 orožarskih sejmov, da uvedejo obvezno preverjanje kriminalne preteklosti kupcev.

Akcijo v Phoenixu, ki je mesto stala 100.000 dolarjev, je Bloomberg naročil zaradi odmevnosti pokola v Tucsonu 8. januarja.