Vrha se bosta poleg okoli 34 predsednikov držav in vlad držav članic ter 4000 sodelujočih iz različnih mednarodnih organizacij, razvojnih agencij in civilne družbe, udeležila tudi generalni sekretar ZN Ban Ki Moon in francoski predsednik Nicolas Sarkozy, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Ob robu vrha naj bi potekali pogovori o naslednjih korakih AU za rešitev političnega zastoja v Slonokoščeni obali, ki traja od lanskih novembrskih predsedniških volitev, na katerih je zmagal opozicijski kandidat Alassane Ouattara, poraženi predsednik Laurent Gbagbo pa kljub temu vztraja na oblasti.

Na vrhu naj bi se dotaknili tudi prihodnosti Sudana po referendumu o neodvisnosti južnega dela države. Predsedujoči AU malavijski predsednik Bingo wa Mutharika je med obiskom prestolnice južnega Sudana Džube že napovedal, da bo AU ena prvih organizacij, ki bo priznala novo državo, če bodo rezultati referenduma pokazali, da se je prebivalstvo izreklo za samostojno pot. Po dosedanjih neuradnih podatkih naj bi za neodvisnost glasovalo kar 98 odstotkov volivcev.

Pred tem se je Bingo wa Mutharika sestal s sudanskim predsednikom Omarjem al Baširjem, ki se bo tudi udeležil vrha, in to kljub zapornemu nalogu, ki ga je proti njemu izdalo Mednarodno kazensko sodišče (ICC) zaradi zločinov v sudanski pokrajini Darfur. Ob robu vrha naj bi prišlo tudi do srečanja med al Baširjem in vodjo južnega Sudana Salvo Kiirjem.

Kenijski predstavniki naj bi medtem na vrhu poskušali dobiti podporo AU za njihova prizadevanja prepričati Varnostni svet ZN, da tožilcem ICC odredi prekinitev preiskave o nasilju v Keniji po predsedniških volitvah leta 2007.

Na vrhu AU naj bi poleg tega izvolili naslednika dosedanjega predsedujočega AU Binga wa Mutharike. Položaj naj bi po napovedih prevzel predsednik Ekvatorialne Gvineje Teodoro Obiango Nguemi.