Vodja teroristične skupine Nogaj Džamat

''Trenutno so raziskovalci prepričani, da sledi vodijo na severni Kavkaz,'' trdijo viri, blizu preiskavi, in dodajajo, da samomorilec, ki se je razstrelil, prihaja iz te regije.

Ruski časnik Kommersant je zapisal, da je vir, blizu preiskavi, identificiral prvega osumljenca za napad. Bil naj bi ruski državljan iz regije Stavropolje na jugu države. Osumljeni Razdubudko naj bi bil član teroristične skupine Nogaj Džamat, obstajajo pa dobre možnosti, da je celo njen vodja.

Viri nadalje trdijo, da je Razdubudko eden od organizatorjev, če ne celo izvajalec terorističnega napada, v katerem je umrlo 35 ljudi, na stotine pa je bilo ranjenih. Tudi Stavropoljska policija ima informacije o Razdubudkovem sodelovanju v napadu.

Putin trdi, da Čečenci niso odgovorni za napad

Stavropolj je eden od najbolj mirnih območij nemirnega Severnega Kavkaza, meji pa z Dagestaom, kjer se nahaja mnogo teroristov. Sicer pa do sedaj še nobena skupina ni prevzela odgovornosti za napad, ki sta ga leto nazaj izvedli dve samomorilski napadalki, ki sta se razstrelili na moskovski podzemni železnici.

Ruski premier Valdimi Putin je včeraj izjavil, da prve informacije potrjujejo, da Čečeniski teroristi niso povezani z eksplozijo na Domodevem.

Dmitrij Medvedjev: Napad ne bo škodil Rusiji niti investicijam

Medvedjev, ki je svojo udeležbo v Davosu zaradi napada na moskovskem letališču, v katerem je umrlo 35 ljudi, skoraj odpovedal, nato pa prihod odložil za en dan, se v sredo zvečer vendarle udeležil odprtja foruma in se nato že vrnil v Moskvo, poroča ruska tiskovna agencija Itar-Tass.

Kdo naj bi stal za napadom na Domodedovu, zaenkrat še ni znano. Ruski premier Vladimir Putin je v sredo dejal, da napadalci najverjetneje niso povezani z nemirno kavkaško republiko Čečenijo. Ruski časnik Komersant pa danes poroča, da sum leti na "slovanske skrajneže", ki pa naj bi vendarle imeli povezave s severnim Kavkazom. Gre sicer za še neuradne informacije, navaja francoska tiskovna agencija AFP.

Medvedjev je v otvoritvenem govoru na Svetovnem gospodarskem forumu v Davosu dejal, da napad ne bi smel vplivati na normalno življenje in da tisti, ki "so storili to zahrbtno dejanje ... ne bodo spravili Rusije na kolena".

"Ušteli so se. Napad je samo okrepil našo odločenost, da najdemo učinkovito zaščito proti mednarodnemu terorizmu," je dejal ruski predsednik.

Pozval tudi h krepitvi investicij

Pri tem je pozval še k okrepitvi investicij v rusko gospodarstvo in napovedal, da bo Rusija oblikovala bolj vlagateljem naklonjeno okolje. Pri tem je obljubil tudi spremembo davčne politike, hkrati pa ponovno pozval k oblikovanju skupnega gospodarskega prostora med Rusijo in EU in izrazil upanje, da se bo Rusija letos končno pridružila Svetovni trgovinski organizaciji. Tuje investitorje je tudi povsem konkretno pozval, naj sodelujejo v privatizaciji ruskih podjetij, ki se obeta.

Kot pa navaja ameriška tiskovna agencija AP, bo to v Davosu verjetno težko "prodal", saj ima Rusija velike težave s korupcijo, vlagatelji pa se vedno znova opečejo zaradi močne države, ki po svoje kroji pravila. Prav tako veliko investitorjev dviga obrvi nad Rusijo zaradi nove zaporne kazni za Mihaila Hodorkovskega in drugih dejanj proti nekdanjim poslovnežem.

Prav tako je v Davosu večja pozornost kot ruskemu gospodarstvu namenjena naraščajoči moči Kitajske, vztrajni dolžniški krizi v Evropi in posledicam finančne krize, ki še kar traja in je za seboj pustila množice brezposelnih, še navaja AP.

Tudi Medvedjev se je dotaknil gospodarske krize in med drugim predlagal, da bi za okrepitev svetovnega finančnega sistema Mednarodni denarni sklad v posebne pravice črpanja (SDR), ki so sedaj košarica štirih valut (evro, jen, ameriški dolar in britanski funt), vključil tudi valute držav BRIK, torej Brazilije, Indije, Kitajske in tudi Rusije. "Države BRIK imajo zdaj priložnost, da prevzamejo vodenje razvoja v svetu za dolgo časa in prevzamejo odgovornost za trajnostni razvoj," je menil Medvedjev.

"Večja izbira modelov tržne ekonomije in modelov demokracije je prednost, ne pa pomanjkljivost," je še menil ruski predsednik. "In kriza je pokazala, da so se zamajali tudi modeli, za katere smo mislili, da so popolni. In utrpeli so velike izgube. Zato bo svet, ki bo temeljil le na enem formatu, poln tveganj, medtem ko bi multipolaren svet ta tveganja zmanjšal in omogočil lažje prilagajanje," je še dodal, kot poroča Itar-Tass.