"Ljudje smo prišli strmoglavit vlado," so danes vzklikali protestniki, ki so iz osrednjega dela države v prestolnico prišli peš in z avtomobili, navaja francoska tiskovna agencija AFP. Kakih 5000 ljudi je nato prebilo policijsko varovanje in se zbralo pred Ghannouchijevem uradom ter tam nadaljevalo s pozivi k odhodu vlade.

Protestnikom, ki so se zbrali kljub uradni prepovedi javnih zborovanj, se je v soboto pridružilo tudi več sto policistov. Nekateri med njimi so za krajši čas tudi blokirali vozilo, v katerem se je peljal začasni predsednik Foued Mebazaa.

Sindikat UGTT, ki je odigral ključno vlogo v protestnem valu proti sedaj pobeglemu predsedniku Zinu El Abidinu Ben Aliju, zavrača premiera Ghannouchija in prehodno vlado, ker so v njej ostali ministri, ki so sodelovali pod Ben Alijem.

Ghannouchi je sicer obljubil, da bo odstopil takoj po parlamentarnih in predsedniških volitvah, katerih datum pa za zdaj še vedno ni znan. Prehodna vlada je sicer v soboto odpravila omejitve, ki so veljale za uvoz tuje literature in filmov. Na svoji prvi seji v četrtek pa je vlada potrdila predlog zakona o splošni amnestiji, ki bo omogočil izpustitev vseh političnih zapornikov.

Varnostne sile pa so danes aretirale dva visoka predstavnika Ben Alijevega režima - predsednika senata Abdallaha Kallela, ki je bil nekdaj notranji minister, in svetovalca strmoglavljenega predsednika Abdela Aziza Ben Dhio. Za oba so odredili hišni pripor, medtem pa iščejo še eno sivo eminenco Ben Alijevega režima Abdela Wahaba Abdallaha, ki je imel pod nadzorom informiranje.

Nezadovoljstvo z oblastjo, predvsem zaradi brezposelnosti in korupcije, je Tunizijce na ulice pognalo sredi decembra lani. Protivladne nemire, ki so dobili ime jasminova revolucija, je sprožil samozažig 26-letnega Tunizijca, s katerim je ta opozoril na revščino in visoko brezposelnost.