Vatikan je do sedaj neprenehoma zatrjeval, da škofom ni nikoli naročeval, naj prijav o kriminalnih dejanjih ne podajajo, pa tudi, da Sveti sedež ni podajal navodil glede prikrivanja dokazov ali sumov kaznivih dejanj pred policijo. Pismo te trditve zanika.

Po poročanju AP pa besedilo kaže na to, da si je Cerkev pridržala pravico, da sama obravnava vse domnevne primere zlorab otrok in določi kazen znotraj Cerkve, namesto da bi to prepustila civilnim oblastem.

Resni moralni zadržki glede prijav zlorab

Pismo iz leta 1997 je podpisal pokojni nadškof Luciano Storero, odposlanec papeža Janeza Pavla II za Irsko, napisali pa so ga eno leto zatem, ko je svetovalni komite irskih škofov sprejel politiko, ki je vključevala "obvezno prijavo“ osumljenih pedofilov pristojnih oblastem.

"Situacija obvezne prijave povečuje resne zadržke tako moralne kot tudi kanonske narave,“ je nadškof napisal v pismu, v katerem se je odzval na novo sprejeto politiko. Škofu, ki bi skušal izvesti kazen izven kanonskega prava, je opozoril Storero, bi lahko v Rimu grozila velika sramota, saj bi lahko njegovo kazen tam celo zavrnili. Dodal je še, da je treba "natančno slediti" cerkvenemu pravu, ki zahteva, da se domnevne zlorabe in pa njihovo kaznovanje uredi znotraj Cerkve.

Zlorabljene žrtve na Irskem in v ZDA so ob objavi pisma, ki ga je od nekega irskega škofa pridobila irska televizija RTE in ga posredovala agenciji AP, dejale, da je pismo jasen dokaz, ki bo imel pomembno vlogo v tožbah proti Cerkvi.

"Pismo je bilo napačno razumljeno"

Vatikan pa je v odzivu na objavljeno pismo danes sporočil, da je bilo to napačno razumljeno. Tiskovni predstavnik Vatikana Federico Lombardi je potrdil pristnost pisma in ob tem dejal, da je Sveti sedež želel v pismu zgolj zagotoviti, da bi irski škofi natančno sledili cerkvenemu pravu, s čimer bi pedofilskim duhovnikom onemogočili, da bi se izognili kazni Cerkve, še poroča AP.

Ob tem je Lombardi še pojasnil, da so se pravila in pristojnosti Vatikana od takrat temeljito spremenila. Primeri zlorab od leta 2001 ne spadajo več v pristojnost kongregacije za duhovnike, ki jo je v času nastanka pisma vodil kardinal Dario Castrillon Hoyos, pač pa so bili prenešeni na kongregacijo za doktrino vere. Od takrat so v Vatikanu tudi močno poostrili pravne ukrepe, je še zatrdil Lombardi. Hoyos je bil sicer znan po tem, da je odločno zagovarjal ravnanje Cerkve, da ne prijavi zlorab otrok policiji.

Afera s spolnimi zlorabami otrok v Katoliški cerkvi je najprej izbruhnila leta 2002 v ZDA, po objavi obsežnih poročil, ki sta predlani razkrili spolne zlorabe na Irskem, pa so lani privreli na dan tudi podatki o številnih spolnih zlorabah, ki so jih duhovniki zagrešili v več drugih evropskih državah.

Celotno pismo si lahko ogledate tukaj.