Poleg Obame in Huja sta se z ameriške strani večerje udeležila tudi državna sekretarka Hillary Clinton in svetovalec za nacionalno varnost Tom Donilon, kitajski predsednik pa je na večerjo, zaprto pred javnostjo, prav tako pripeljal dva do sinoči še neimenovana uradnika vlade. Podrobnosti o pogovorih niso znane.

Hu je ob prihodu v ZDA, kjer mu Obama prireja svojo doslej šele tretjo državniško večerjo, izdal sporočilo za javnost, da je namen obiska utrditi zaupanje, promovirati prijateljstvo in poglobiti sodelovanje med državama ter premik v smer pozitivnih, kooperativnih in celovitih odnosov med državama v 21. stoletju.

Voditelja sedanje in prihajajoče velesile se bosta danes pogovarjala o številnih bilateralnih in mednarodnih vprašanjih, od tečaja juana, zaščite intelektualne lastnine, odprave poslovnih ovir, človekovih pravic, pa do vprašanj nacionalne varnosti, kot je problem Severne Koreje ter iranskega jedrskega programa.

Hu je po 13 letih prvi kitajski predsednik, ki bo deležen državniške večerje, na katero so danes zvečer povabljeni kongresni voditelji in gospodarstveniki. Obamov predhodnik George Bush mu je priredil le kosilo, saj je državniške večerje rezerviral le za voditelje velikih demokracij. Obama je na ta način doslej počastil voditelja Indije in Mehike.

Obama s tem tudi vrača lep sprejem, ki ga je doživel med obiskom Kitajske novembra 2009, poleg tega pa so dobri osebni odnosi med voditeljema koristni za reševanje vprašanj med državama. Tiskovni predstavnik Bele hiše Robert Gibbs je v torek zagotovil, da se Obama ne bo izogibal težkim vprašanjem.

Četudi bi se, Hu ne bi mogel mimo njih, saj so napovedane demonstracije tajvanskih Američanov, verske sekte Falun Gong in drugih borcev za človekove pravice. Poleg tega ne bo miroval niti kongres, kjer bodo danes predvidoma potekala zaslišanja o ravnanju Kitajske predvsem kar zadeva juan, za katerega Američani trdijo, da je podcenjen in kriv za 250 milijard dolarjev lanskoletnega primanjkljaja v trgovini med državama.

Ameriški finančni minister Timothy Geithner je še pred Hujevim prihodom menil, da je dobro, da kitajski voditelj opazi, da so ta vprašanja resna in pomembna na Američane. Pred tem je od demokratskega senatorja Sherroda Browna in republikanke Olympie Snowe dobil pisno obvestilo o skorajšnjem začetku obravnave predloga zakona o "nezakoniti manipulaciji s kitajsko valuto, ki škoduje ameriškemu gospodarstvu".

Obama je v torek dobil pismo od koalicije finančnih podjetij ZDA, da naj na kitajskega kolega pritisne za odpravo ovir njihovemu dostopu na kitajski trg. Na domnevno "nezakonito prakso Kitajske in njeno izkoriščevalsko politiko", so Obamo opozorili tudi ameriški železarji. Juan se je sicer od junija v primerjavi z dolarjem podražil za 3,5 odstotka. Gibbs je dejal, da lahko Kitajska glede tega naredi več, Hu pa je pred prihodom v ZDA zavrnil obtožbe, da je juan podcenjen.

Kljub temu in drugim problemom pa zadeve tečejo naprej. Še preden je Hu pristal, so ameriška in kitajska podjetja sklenila posle v vrednosti več kot osem milijard dolarjev, še najmanj 25 pogodb pa naj bi bilo podpisanih v času Hujevega obiska Chicaga v četrtek in petek. General Electric (GE) je s kitajskim Huadianom sklenil pogodbo za 50 plinskih turbin v vrednosti 500 milijonov dolarjev, Alcoa se je dogovorila z državno Kitajsko korporacijo za energetske investicije za posle v višini 7,5 milijarde dolarjev in tako naprej.

Obama in Hu bosta danes tudi obiskala sestanek ameriških in kitajskih gospodarskih voditeljev v Beli hiši. Z ameriške strani bodo tam šefi Microsofta, Goldman Sachsa, GE, Boeinga in drugih podjetij. Danes Huja čaka najprej državniški sprejem s topovsko salvo, pogovori z Obamo na štiri oči, pa v širši zasedbi ter nastop pred novinarji, ki jim bo dovoljeno zastaviti štiri vprašanja; po dve za vsako državo.

Državniška večerja bo dogodek zase, čeprav na njo menda ne bo predsednika predstavniškega doma kongresa Johna Boehnerja, ki pravi, da bo Hu tako ali tako v četrtek obiskal kongres. Sicer pa ne bo niti vodje senatne večine demokrata Harryja Reida in vodje senatnih republikancev Mitcha McConnella, ki sta menda nekje na poti. Udeležbo pa je potrdil filmski igralec kitajskega rodu Jackie Chan.