Duvalier z vzdevkom Baby Doc (vladavino je po smrti očeta "Papa Doca" prevzel leta 1971, ko mu je bilo 19 let) je pred nekaj leti že omenjal, da si želi na Haiti, vseeno pa je nedeljski prihod odjeknil kot bomba. Na letališču v prestolnici se je po poročanju haitskega časnika Le Neuvelliste trlo novinarjev, ki so želeli preveriti, ali držijo govorice, da se je nekdanji trdorokec v Parizu vkrcal na letalo Air France za Port-au-prince. Ko je pristal, so mu enote OZN nudile zaščito ter ga odpeljale v hotel v prestižnem predelu Petionville.

Tam je z balkona sporočil, da bo svoje namere še obelodanil. Tako je obviselo v zraku vprašanje, kaj vendar počne v državi v trenutku že tako ali tako velike negotovosti. Haiti je ravnokar obeležil prvo obletnico katastrofalnega potresa, ki je bila še bolj žalostna zaradi izredno počasnega odpravljanja posledic. Ubada se z izbruhom kolere, ki je vzela več kot 3600 življenj. Prav zdaj pa je še sredi politične krize. Novembrske predsedniške volitve niso postregle z jasnim zmagovalcem, zato bo potreben drugi krog, ni pa jasno, katera kandidata sta se tja uvrstila. Organizacija ameriških držav v vlogi arbitra je odločila, da je iz drugega kroga izpadel varovanec predsednika Reneja Prevala. Ali se bo Preval temu uklonil, ni jasno, je pa veliko ugibanja, da je Duvalierova vrnitev povezana s temi zapleti. Vsekakor čas njegovega prihoda po četrt stoletja ni izbran naključno.

Nekateri prebivalci Haitija so bivšega diktatorja pozdravili. Med njegovim vladanjem je veljala relativna stabilnost, s katero se Haiti v svoji zgodovini ne more pohvaliti. Vendar sta bila Papa Doc in Baby Doc diktatorja - slednjemu pripisujejo hude zločine in krajo premoženja. Amnesty International in Human Rights Watch sta včeraj pozvala k njegovi aretaciji zaradi mučenja in pobojev političnih nasprotnikov, oblasti pa so sporočile, da ne vedo za nobeno obtožnico proti Duvalieru. Zdaj, ko je prispel (po nekaterih podatkih morda le za kratko) pa se že porajajo vprašanja, ali naj se na Haiti vrne tudi nekdanji predsednik Jean-Bertrand Aristide, ki živi v izgnanstvu v Južnoafriški republiki. V času, ko se na Haitiju sprašujejo, kako izvoliti bodočega predsednika, se državi tako morda obeta inflacija bivših.